Destinasyon markalaşmasında halkla ilişkiler üzerine bir araştırma: Beypazarı örneği
A research on public relations in destination branding: The case of Beypazarı
  1. Tez No: 551047
  2. Yazar: İREM YATMAN BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Public Relations, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, destinasyon markalaşma süreci ve halkla ilişkiler ilişkisi Avrupa Birliği tarafından belirlenen“Yerel Ölçekte Turizm Plan-Politika Prensipleri”açısından Beypazarı destinasyonu üzerinden incelenmeye çalışılmış, destinasyon markalaşmasında halkla ilişkilerin süreç içerisindeki etkisi sunulmaya gayret edilmiştir. Çalışmada nitel araştırmalarda veri toplama yöntemlerinden biri olan yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Beypazarı destinasyonunda yapılan görüşmeler sonucunda, çalışmanın amacına yönelik olarak belirlenen sorulara yanıtlar aranmıştır. Çalışma; marka, destinasyon, destinasyon markalaşması ve halkla ilişkilere ait teorik çerçeveye sadık kalınarak hazırlanmış olup, Beypazarı destinasyonunun markalaşma süreci ile kuramsal bilgilerin ilişkilendirilmesine gayret edilmiştir. Söz konusu ilişkilendirmeler ve gerçekleştirilen görüşmeler ile Beypazarı modelinin benzer özellikler taşıyan diğer destinasyonlara örnek olup olamayacağı tartışılarak, gerçekleştirilebilir öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between branding process and public relations was tried to be examined through Beypazarı destination in terms of“Local Scale Tourism Plan-Policy Principles”determined by the European Union, and it was tried to present the effect of public relations in the process of destination branding. In the study, semi-structured interview technique, which is one of the data gathering methods, was used in qualitative researches. As a result of the interviews conducted in the Beypazarı destination, answers were sought to the questions which were determined for the purpose of the study. The study have been prepared in accordance with the theoretical framework of brand, destination, destination branding and public relations, and Beypazarı branding process has been tried to be associated with the theoretical information. With these associations and the interviews carried out, it was tried to present the feasible suggestions whether Beypazarı model can be an example or not for other destinations with similar characteristics.