Girişimci kadınların özel alana yükledikleri anlamın toplumsal cinsiyet bağlamında analizi: Bolu ili örneği
Analysis of special area meaning for the entrepreneured women by the context of gender: the case of Bolu province
  1. Tez No: 551060
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özellikle modern kapitalist topluma geçilmesi ile derinleşen özel alan kamusal alan ayrımı sonucunda kadınlar iş gücü piyasasından uzak tutulmuş ve onların etkin oldukları alan özel alan olarak belirlenmiştir. Toplumun belirlemiş olduğu bu ayrım, kadınların özel alanda sıkışıp kalmasına ve ekonomik faaliyetlerden uzak kalmasına neden olmuştur. Kadınlar hane içinde de çalışmaya ve üretmeye devam etmiştir. Ancak kadınların evdeki bu emeği görünmez kılınmıştır ve değersiz gösterilmiştir. İş gücü piyasasında bu işlerin karşılığı bulunmaktadır ancak bu işler neoklasik politikacılar ve erkekler tarafından karşılığı olmayan ve kadının göreviymiş gibi gösterilmiştir. Günümüzde ise kadının özel alandan çıkıp kamusal alandaki ekonomik faaliyetlere katılımı büyük ölçüde artış göstermektedir. Kadının sadece eğitim ve iş hayatına atılması ile özgürleşeceğini savunan düşüncenin aksine bu çalışma, özel alandaki cinsiyete dayalı iş bölümü yıkılmadan ekonomik faaliyete katılan kadınların özgürleşemediğini, daha da fazla iş yüküne maruz kaldığını ve toplumsal hayatın çeşitli alanlarından dışlandıklarını göstermiştir. Bu çalışma, Bolu ilinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na kayıtlı 12 kadın girişimci ile yapılan alan çalışmasına dayanmaktadır. Araştırma, erkeklerin etkin olarak yer aldığı girişimcilik alanında kadınları görünür kılma ve kadın girişimcilerin özel alana bağlı toplumsal cinsiyet rollerinin girişimcilik ile olan ilişkisine dikkat çekmektedir. Araştırmanın bulguları, kadın girişimcilerin girişimciliğe başlama sürecinde onların annelik rollerinin etkisinin bulunduğunu ve kadınların özel alandaki toplumsal cinsiyet rollerini büyük ölçüde kamusal alanda da devam ettirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda cinsiyete dayalı iş bölümünün yıkılmadan kadınların özgürleşmek adına başladıkları girişimcilik sürecinde başarılı olamayacaklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the separation of public and private sphere from the public sphere, by the transition to modern capitalist society, women were kept away from the labor market and their area of influence was designated as the private sphere. This distinction, which was determined by the society, caused women to be stuck in the private sphere and stay away from economic activities. However, women's labor in the home has been rendered invisible and shown as worthless. In the labor market, these jobs have responses, but they were shown by the neoclassical politicians and men as and women's duties. Today, the participation of women to the economic activities in the public sphere is increasing. In contrast to the idea that women can be emancipated by entering education and work, this study showed that women participating in economic activity could not be liberated, subjected to more workloads and excluded from various fields of social life without breaking down the gender-based division of labor in the private sphere. This study is based on a field study conducted with 12 female entrepreneurs registered with the Chamber of Tradesmen and Craftsmen in Bolu. The study takes attention to making women visible in the field of entrepreneurship, where men are actively involved, and the relationship between women entrepreneurs and the gender roles associated with the private sphere. Findings of the study; It shows that women entrepreneurs have an impact on their maternity roles in the process of starting entrepreneurship and that women continue their gender roles in the public sphere to a large extent. At the same time, the gender-based division of labor shows that women cannot succeed in the entrepreneurship process, which they started in order to be emancipated.