Hastanelerde afet planlaması: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi hastanesi üzerine bir inceleme
Disaster planning at hospitals: A study on Tekirdağ Namik Kemal University hospital
- Tez No: 551067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA HİLMİYE BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Afetler insanoğlunun geçmişten bugüne kadar sürekli karşılaştığı ve bundan sonraki zamanlarda da her an yüzleşebileceği, yıkıcı sonuçlar doğuran bir süreçtir. Literatürde birçok tanımı bulunan afet; yerleşim yerlerini olumsuz olarak etkileyerek yerel kaynakların bu olay ile mücadelede yetersiz kaldığı, toplumda maddi ve manevi kayıplar doğuran ani ve beklenmeyen olaylardır. Afetlerin yaşanması kaçınılmazdır. Ancak afetlerin bu yıkıcı etkilerinden korunmak ve en aza indirmek için çalışmalar yapmak, planlar oluşturmak, afet sürecinde de bu planları uygulamak gerekmektedir. Tüm bu süreçler afet yönetimi içerisinde değerlendirilmektedir. Afet yönetim süreci içerisinde sağlık sektörünün önemi oldukça fazladır. Sağlık hizmetlerinin en kapsamlı sunulduğu kurumların başında hastaneler gelir. Hastaneler rutin sağlık hizmetlerini sunmalarının yanı sıra afetlerde artan talebi de karşılamak zorundadır. Çalışmada afet kavramı, afet yönetim sistemi, afetlerde sağlık yönetimi ve hastanelerde afet yönetimi incelenerek Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Hastane Afet ve Acil Durum Planı değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Disasters are devastating processes which humanity has encountered throughout the history and may encounter any minute in the future. Having a number of meanings in the literature, disasters are sudden and unexpected events that effect settlements negatively and cause inadequacy in local sources to fight with this event, and eventually lead to material and moral losses in the society. Experiencing disasters is inevitable. However, it is necessary to do studies and make plans in order to protect from and minimize the devastating effects of disasters, and execute these plans during the disaster. All these processes are evaluated within disaster management. The importance of health sector holds a prominent place within the disaster management process. Hospitals are the foremost institutions that deliver comprehensive health services. Apart from serving routine health services, hospitals have to meet the increasing demands that occur during disasters. This study examines disaster concept, disaster management system, health management during disasters and disaster management at hospitals, and also evaluates the Hospital Disaster and Emergency Plan at Tekirdag Namık Kemal University Hospital.