Çocuklarda aleksitimi, duygusal zekâ ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between alexithymia, social anxiety and emotional intelligence in children
  1. Tez No: 551097
  2. Yazar: SÜLEYMAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuklarda aleksitimi, duygusal zekâ ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini, 2018 yılında Siirt İli Eruh İlçesinde öğrenimine devam eden 9-11 yaşları arasındaki 305 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada, evren temsili için oluşturulan örneklemde katılımcıların sosyodemografik olarak incelenmesi için“Kişisel Bilgi Formu”, aleksitimi düzeylerinin belirlenmesi için“Çocuklar İçin Aleksitimi Ölçeği”, duygusal zekâ düzeylerinin tespiti için“Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği (Çocuk ve Ergen Formu)”ve sosyal anksiyete düzeylerinin tespiti için“Çocuklar İçin Sosyal Anksiyete Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde grup ortalamaları arasındaki farklılıkların kaynağını belirlemek için Scheffe testi yapılmıştır. Çocukların duygusal zekâ düzeyleriyle aleksitimi ve sosyal anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki çoklu regresyon analiziyle incelenmiştir. Bağımlı değişkenler arasındaki ilişkilerde ise yalnızca aleksitiminin duyguları tanıma güçlüğü alt boyutu ile duygusal zekâ düzeyleri arasında manidar bir ilişkiye ulaşılmış ve bu ilişkinin düşük düzeyde yordacı olduğu bulgusu elde edilmiştir. Çalışma sonucunda çocuklara erken yaşta duygu tanıma, tanımlama ve ifade odaklı psikoeğitsel grup çalışmaları düzenlenebileceği ve Milli Eğitim Bakanlığı önemine binaen ilkokul ve ortaokulların okul rehberlik çerçeve planlarında yer vermesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between alexithymia, social anxiety and emotional intelligence of children. The sample of the study consisted of 305 children aged between 9-11 years. In the study“Personal Information Form”for socio-demographic examination of the sample,“Alexithymia Scale for Children”for level of alexithymia,“The Bar-On Emotional Quotient Inventory: Youth Version”for the level of emotional intelligence and“Social Anxiety Scale for Children”for the level of social anxiety in children were used. Independent Samples t Test and One Way ANOVA and Scheffe Test techniques were used for the analysis of the obtained data. The relationship between children's emotional intelligence levels and alexithymia and social anxiety levels were examined by multiple regression analysis. According to the findings obtained in this study, only statisticaly meaningful relationship was found between levels of emotional intelligence and levels of Difficulty of Identifying Felling. In the regression analysis, it was found that the predictor of emotional intelligence was only Difficulty Identifying Feeling subscale.