Phytophthora capsiciye karşı dayanıklı ve töleranslı yabancı orijinli bazı biber çeşitlerinin Tokat koşullarında denenmesi
- Tez No: 5511
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
-40- 6. ÖZET Toka t* ta tarla koşullarında Phytophthora capsici ye kar- şx etkilerinin tespiti amacıyla denemeye 20 si yabancı orijin li 21 biber çeşidi alınmıştır.' Tohum ekimi Nisan-Mayıs ayların da ve plastik tünel altında tüplere yapılmıştır. Deneme süresince bitkilerde Phytophthora capsici ve Pu sar! um spp. hastalıkları görülmüş ve Jalaps, Mosol, Pepper Ranger Pi, Hybrid Pi Pm 3, Hybrid Jala pa ve Early Jalapa çeşit leri tarla koşullarında bu hastalık etmenlerinden etkilenmemiş lerdir. Verim yönünden Mosoı çeşidinden 26610 kg/ha ve ikinci sı rada yer alan Hybrid Fi Pm 4 çeşidinde ise 23310 kg/ha verim elde edilmiştir. Mosoı çeşidi sivri, Hybrid Fi Pm 4 çeşidi ise dolmalık özelliğe sahip olup, Mosoı çeşidinin pH ve C Vitami ni bakımından da yüksek değere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-41- SUMMARY In order to test the tolerance of different pepper vari eties against Phytophthora capaici Leonian. under field condi tions in Tokat county, 20 foreign cultivars and one local cul- tivar (originated from Erbaa) of pepper seeds were sown in plas tic tubes under plastic tunnel in the month of April-May 1988. During the trial Phytophthora capsici Leonian. and Fu sa ri urn spp. were observed on some varieties. Whereas Jalaps, Mo- soi, Pepper Ranger Px, Hybrid Pa Pm 3, Hybrid Jalapa and Early Jalapa varieties were not affected by the above these two pat hogens. The highest yield of 26610 kg/hectar was obtained from Mosox variety. The second high yield variety Hybrid Px Pm 4 gave 23310 kg/hectar. Variety Mosox being sharp pointed, Whe reas Hybrid Px Pm 4 being stuffed in nature. Variety Mosox gave high pH value and high Vitamin C contents as compared.