Bazı bacillus subtilis izolatlarının önemli bitki patojeni funguslara karşı in vitro koşullarda antagonistik etkilerinin araştırılması
Studies on in vitro antagonistic effects of some bacillus subtilis isolates against important plant pathogenic fungi
  1. Tez No: 9412
  2. Yazar: HÜSEYİN BASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI Bacillus subtilis ÎZOLATLARININ ÖNEMLİ BİTKİ PATOJENİ FUNGUSLARA KARŞI IN VITRO KOŞULLARDA ANTAGONİSTİK ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Hüseyin BASIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışmap: Doç. Dr4. Y. Zekâi KATIRCIO?LU 1990, Sayfa: 71 Jüri: prof. Dr. Apdullah Gürcan Prof. Dr. Haluk Soran Doç. Dr. Y. Zekai Katırcıoğlu 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 110, 111, AB-2 ve AB-27 olmak üzere 12 adet Bacillus subtilis izolatmın, 9 adet bitki patojeni fungus; Alternaria solara, Ascochyta rabiei, Fusarium oxysporum, " Macrophomina phaseoli, Rhizoctonia solanı, Sclerotium rolfsii, Sclerotinia sclerotiorum, Phytophthora capsici, Verticillium dahliae'ye karşı in Vıtro koşullarda ikili kültür tekniği kullanılarak antagonismi araştırılmıştır. Bu araştırmada, B. subtilis izolatları PDA' da 48 saat geliştirildikten sonra ele alman patojen funguslara karşı test edilmiştir. AB-27 ve AB-2 nolu B. subtilis izolatları bütün patojen funguslara karşı diğer izolatlardan daha fazla antagonism göstermişlerdir. 'AB-27 nolu izolat Sclerotium rolfsii 'ye orta derecede, Verticillium dahliae ve Rhizoctonia solani 'ye kuvvetli, Alternaria solani, Ascochyta rabiei, Macrophomina phaseoli, Phytophthora capsici, Sclerotinia sclerotiorum' a karşı çok kuvvetli antagonist olduğu bulunmuştur. AB-2 nolu izolat ^S. rolfsii 'yeaz, A. solani, M. phaseoli, P. capsici, V. dahliae ' a kuvvetli, A. rabiei, F. oxy sporum, R. solani, _S. sclerotiorum'a çok kuvvetli antagonist olduğu bulunmuştur. Diğer B. subtilis izolatları F. oxysporum ve P. capsici 'ye kısmen, M. phaseoli, A. rabiei, A. solani, R. solani, S. sclerotiorum, V. dahliae'ya farklı derecede, S. rolfsii 'ye ise çok âz antagonist etki göstermişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Bacillus subtilis, Antagonism.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON IN VITRO ANTAGONISTIC EFFECTS OF SOME Bacillus subtilis ISOLATES AGAINST IMPORTANT PLANT PATHOGENIC FUNGI Hüseyin BASIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIO?LU 1990, Page: 71 Jury: Prof. Dr. Apdullah Gürcan Prof. Dr. Haluk Soran Assoc. Prof. Dr. Y. Zekai Katirexoglu Twelve Bacillus subtilis isolates were tested in vitro against nine pathogenic fungi for their antagonism by dual culture inoculation technique. In this experiment B. subtilis isolates were grown for 48 hrs. on PDA then tested against the pathogenic fungi. The two isolates of B. subtilis AB-2 and AB-27, showed antagonism more than the other isolates against all patho genic fungi in our test. The AB-27 isolate was moderately effective against Sclerotium rolfsii and strongly antagonistic against Verticillium dahliae, Rhizoctonia solani and very strongly antagonistic against Alternaria solani, Ascochyta rabiei, Fusarium oxysporum, Macrophomina phaseoli, Phythophthora capsici, Sclerotinia sclerotiorum. The AB-2 isolate yielded weak antagonism against S. rolfsii and strong antagonism' against A. solani, M. phaseoli, P. capsici, V. dahliae, and very strong antagonism against A. rabiei, F. oxysporum, R. solani, S. sclerotiorum.VI The other B. subtilis isolates gave initial antagonism against F. oxysporum and P. capsici ; in varying degree antagonism against M. phaseoli, A. rabiei, A. solani R. solani, _S. sclerotiorum, V. dahliae; very weak antagonism against S. rolfsii. KEY WORDS: Bacillus subtilis, Antagonism