Resimde iz olarak paslanma süreci ve etkisi
The process of rusting and it is effect on painting art
  1. Tez No: 551113
  2. Yazar: BAĞDAGÜL DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Endüstri Devrimi'yle değişen yaşam koşulları doğal olarak sanatı da etkilemiş, bu değişim alışılagelmiş malzemelerin yanısıra farklı malzemelerin kullanımını da beraberinde getirerek, endüstriyel dünyanın sanata yeni bir yön vermesine yol açmıştır. Modernizm, özgürlük kavramı ile sanatçılara özgür sanatın kapılarını açarken, sanatçılar duygu ve düşüncelerini alışılmış kuralların dışına çıkarak ve gerçeğin biçimini bozarak yansıtmaya başlamışlardır. Geleneksel malzeme ve yöntemler ile kendilerini ifade etmekte yetersiz kaldıklarında sanatçılar, farklı teknikleri araştıran deneysel sanat çalışmaları yapmışlardır. Resim sanatının temel malzemelerinden boyanın, sanatın ne olduğuna verilen yanıtla dönüşüme uğramaya başladığı, Sentetik Kübizm'den günümüz resim sanatına uzanan süreçte, malzemenin çeşitlilik gösterdiği ve sanatçıların sürekli arayış içinde oldukları görülürken, bu arayışla birlikte, resimde kullanılan malzeme düşüncesinin de sürekli değiştiği söylenmektedir. Metal, 20. yy.dan sonra, günümüz resim sanatında kullanılan farklı bir materyal olarak yerini almış, önemli sanatçıların sanatsal üretimlerinde malzeme olarak kullanılmıştır. Bu genel görünüm içerisinde, bir alternatif olarak metalin ve verdiği pas lekesinin, resim sanatına nasıl bir katkı sağladığı araştırılmış, bu kullanılmış malzemelerin resim yüzeyine getireceği yeni olanaklar, asamblaj tekniği ve soyut uygulama çalışmaları ile ortaya konmuştur. Bu çalışmada, alternatif bir malzeme olan paslanmış metalin yüzey üzerindeki iz etkisini anlamaya yönelik araştırma ve deneylerle, iz ve metal bağlamı üzerine resimsel ve estetik çözümlemeler yapılmıştır. Metalin zaman içerisinde göstermiş olduğu değişim; eskime, yaşlanma, yok olma, tükeniş, çürüme, bozulma, süreç gibi kavramların karşılığı olarak benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The living conditions that changed with the Industrial Revolution naturally affected art as well. This process brought about a new material period and direct the industrial world to give a new direction to art. Modernism has opened the doors of free art to artists with the concept of freedom. The artists have started to reflect their feelings and thoughts by going beyond the usual rules and disrupting the form of reality. When they were unable to express themselves through traditional materials and methods, they made experimental art works investigating different techniques. Paint, which is the material used in art of painting, has been transformed into the answer to what the art is. It is seen that the materials vary from the Synthetic Cubism to today's art and the artists are in constant search. With this quest, it can be said that the idea of material used in painting is constantly changing. After the 20th century, Metal has taken its place as a different material which is frequently used in contemporary art and has been used as a material by important artists in artistic productions. As an alternative in this general view, it has been investigated how metal and rust stain contributed to contemporary painting art, and the new possibilities that these materials bring to the aesthetics of painting have been put forward by application studies. In this study, the aim is to understand the effect of rust on the surface of an alternative material, rusty metal on the surface of the research and experiments, trace and metal context, visual and aesthetic analysis has been done. The change of metal over time; aging, extinction, depletion, decay, deterioration, process has been adopted as a symbol of concepts. These concepts, which represent a part of extinction, will be discussed philosophically.