Effect of transformational and transactional leadership style on employee performance and optimization field teams in electricity distribution business
Elektrik dağıtım şirketinde dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik stilinin ekip performansına etkisi ve saha optimum ekip sayısı
- Tez No: 551114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHEM ÇANAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı; seçilen bir elektrik dağıtım şirketinde, liderlik stilinin saha ekip performansına etkisinin ölçülmesi ve optimum ekip sayısının belirlenmesidir. İlk olarak şirketin sorumluk alanı içerisinde bulunan beş işletme seçilmiştir. Bu işletmelerde görev alan elektrik dağıtım şebekesi arıza onarım bakım işleri ile ilginen çalışanlara dönüşümsel, etkileşimsel ve laissez-faire liderlik stilini tespit eden sorulardan oluşan“çok faktörlü liderlik ölçeği”uygulanmış ve bulundukları işletmelerdeki yöneticilerinin“yöneticilik stili”tespit edilmiştir. İşletmelerine ait elektrik kesinti süreleri ile performansları ilişkilendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre optimum saha ekip sayısı hesaplanmıştır. Hesaplamalarda; kavramların birbirleri ile olan ilişkisini tespit etmek amacıyla istatistiksel yazılım programı olarak SPSS ve optimum ekip sayısını belirlemede matematiksel“kuyruk modeli”kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda yönetici stili ile ekip performansı arasında direkt bir ilişki bulunamamıştır. Demografik değişkenlerin çalışanın yönetici algısında dönüşümsel liderlik stilinin iki farklı alt faöktöründe farklılık gözlemlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde her bir işletme için vardiya bazlı optimum ekip sayısı hesaplanmıştır. Arızaya müdahale süresinin net olarak bilinmesi durumunun, daha başarılı bir iş dağılımı yapılmasında ve verimliliğin arttrılmasında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine effects of transformational and transactional leadership styles on employees' performance and as a result optimization field teams in an electricity distribution company (EDAS), Istanbul. First, five districts that are within the responsibility of the company were chosen. The leadership styles were measured by using Multifactor Leadership Questionnaire developed by Bernard M. Bass and Bruce J. Avolio. Employee performance was measured by the scale of Queuing Model. As a result, of this study, parallel to the human resources management literature we could not observe direct relationship between the leadership styles and the performance of the employees. Also, there were no distinctive differences between the observed leaderships of the managers with respective to the demographic variables. Only two subfactors of the observed leadership styles differ depending on employee perspectives. In the second part of this thesis, we calculated the optimal number of teams for each district and observed that if a better data management system is used more efficient assignment of the teams to the district can be achieved.