Elma karaleke hastalığı (Venturia inaequalis (CKE) WİNT.)'na karşı bazı fungisitlerin farklı pH ve sıcaklıkta etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of activity of some fungicides to control apple scab (Venturia inaequalis (CKE) WİNT.) with different pH and temperature
  1. Tez No: 551163
  2. Yazar: HASAN DEMİREKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Elmanın önemli hastalığı olan elma karalekesi (Venturia inaequalis)'ne karşı Isparta İlinin Eğirdir İlçesine bağlı Tepeli Köyünde Scarlet spur çeşidinde beş farklı fungisitin (cyprodinil, Propineb, fluopyram+tebuconazole, Dodine ve boscalid + pyraclostrobin) farklı pH'da (6, 7, 8) etkinliği araştırılmıştır. İlaçlama Nisan ve Mayıs 2013 tarihlerinde yapılmıştır. Bunun yanı sıra in vitro koşullarında, fungisitlerin, farklı sıcaklıklarda (15, 20, 25 0C) Venturia inaequalis'in spor çimlenmesine ve misel gelişimine olan etkisi araştırılmıştır. Nisan ayı uygulamasında hastalık şiddeti en düşük Dodine pH 7 (% 2,30), Bellis pH 8 (% 4,17), luna pH 6 (% 4,17) ve Propinep pH 6 (% 6,47) uygulamasında belirlenmiştir. Nisan ayı uygulamasında en yüksek hastalık şiddeti Luna pH 7'de (% 14,56) gözlenmiştir. Mayıs ayında en az hastalık şiddeti Luna pH 6 (%35,96)'da belirlenmiştir. V.inaequalis sporlarının çimlenmesi en fazla Propineb etken maddesinde pH 6 ve 20 oC ve 25 oC' de gerçekleşmiştir. Denemede kullanılan fungisitlerin, V. İnaequali'in misel gelişimine etkisinde ise, bütün fungisitler kontrole göre fungal misel gelişimini engellemiştir. En etkili fungisitler ise Propineb ve Dodine olup, 15 oC sıcaklıkta bütün pH uygulamalarında misel gelişimini engellemiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of five different fungicides (Cyprodinil, Propineb, Fluopyram+Tebuconazole, Dodine ve Boscalid + Pyraclostrobin) at the different pH (6,7,8) on Scarlet spur cultivar in Tepeli village of Eğirdir district of Isparta province. was investigated against the apple's scab disease (Venturia inaequalis), which was an important disease of apple in April-May 2013. In addition, the effect of fungicides on the germination and mycelial growth of Venturia inaequalis in different temperatures (15, 20, 25 oC) was investigated. In April, Dodine pH 7 (2.30 %), Bellis pH 8 (4.17 %), Luna pH 6 (4.76 %) and propinep pH 6 (6.47%) were the lowest in the disease severity. The highest disease severity in April was observed in Luna pH 7 (14.56 %). The minimum disease severity in May was found in Luna pH 6 (35.96 %). The germination of V.inaequalis spores rate was the highest in Propineb pH 6 and 20 oC and 25 oC.. The fungicides used in the experiment were affected by the growth of fungal mycelia. Propineb and Dodine were the most effective fungicides and mycelial growth was prevented in all pH applications at 15oC.