Isparta'da elma kara leke hastalığı (Venturia inaequalis (Cke) Wint.)'na karşı bazı mikrobiyal preparatların etkinliğinin belirlenmesi
The determination of the efficacy of some microbial preparations against apple scab disease (Venturia inaequalis (Cke) Wint.) in Isparta
  1. Tez No: 506042
  2. Yazar: OĞUZCAN ÇALTILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elma bir ılıman iklim meyvesi olup, Isparta ili elma yetiştiriciliği bakımından uygun ekolojik koşulları nedeniyle ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Eğirdir/Isparta'da ilkbahar aylarının yağışlı geçtiği zamanlar ağaçlar kara leke hastalığına karşı 20-25 kez ilaçlanmaktadır. Ülkemizde sadece elma kara leke hastalığı için ruhsatlı etkili madde sayısının 45'den fazla olduğu düşünülürse, elmada kullanılan pestisit sayısının ve kullanımının ne kadar fazla olduğu anlaşılmaktadır. Bunun sonucu olarak; pestisitler üretim maliyeti artmakta, ilaç kalıntısı nedeniyle üretilen elmaların özellikle dış pazarlarda satılması engellenerek büyük ekonomik kayıplara neden olmakta, ayrıca çevre ve insan sağlığı açısından risk oluşmaktadır. Elma kara leke hastalığına karşı mücadelede kimyasalların kullanılmasının sürdürülebilir tarım açısından ve canlıların olumsuz olarak etkilenmeleri nedeniyle alternatif mücadele yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Bu konuda yapılan değişik çalışmalar içerisinde başarılı sonuçlar elde edilmiş olup, çevre ve gıda güvenliği açısından olumlu yanları nedeniyle, biyolojik mücadele kimyasal mücadeleye alternatifi olarak görülmüştür. Bu çalışmada, biyolojik etmen olan Trichoderma harzianum (T-22), Bacillus subtilis (BS) ve mikorizal preparat Endo Roots Soluble (ERS) kullanımlarının elma kara leke hastalığına [Venturia inaequalis (Cke.) Wint] karşı etkinlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda; kontrole göre tüm uygulamalar arasında farklar önemli bulunmuştur (P≤0,05). Venturia inaequalis'e karşı yapılan mücadelede % hastalık şiddeti en düşük T-22 (Yeşil Aksam) (%12,2) uygulamasında bulunmuştur. 2. olarak T-22 (Yeşil Aksam) + BS uygulaması, %13,0 değeriyle başarılı bulunmuştur. Kontrol grubunda enfekteli hastalık oranı %40,2 olarak tespit edilmiştir. Denemede en yüksek % etki T-22 (Yeşil Aksam) (%69,65) uygulamasında belirlenmiştir. BS (%48,76) tek başına iyi sonuçlar vermese de, % etki mikoriza ile birlikte uygulandığında (M + BS) %64,18; T-22 (Yeşil Aksam) ile birlikte uygulandığında %67,66 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apple is a temperate climate fruit and Isparta province has an important place in our country in terms of apple cultivation due to its ecological conditions. During the rainy season in Egirdir/Isparta province, trees are sprayed 20-25 times against apple scab disease. If only about 45 % of the number of active substances licensed for apple scab disease in our country is considered, it is understood the more the number of fungucides used in apple. As a result, increases the production cost, prevents the sale of the products produced due to the drug residues, especially in foreign markets, causing great economic losses, and poses a risk for environment and human health. Alternative combating methods are being emphasized because the use of chemicals to combat this disease is negatively affected by sustainable agriculture and living things. It has been proven successful in different studies in this issue, biological control as an alternative to chemical combating because of their positive aspects in terms of environment and food safety. In this study, Trichoderma harzianum (T-22), Bacillus subtilis (BS) and mycorrhizal preparation [Endo Roots Soluble (ERS)] were investigated to determine their activity against apple scab disease [Venturia inaequalis (Cke.) Wint]. As a result, all applications were significant difference compared with control (P≤0,05). Disease severity was obtained with the lowest T-22 (Foliar) (12,2%) application. In T-22 (Foliar) + BS application was successful in the second place with 13,0%. In the control group, the disease severity was 40,2%. In the study, % effect was observed the best in the application of T-22 (69,65%). Although BS (48,76%) did not give good results to apple scab disease, % effect was determinated 64,18% with Mycorrhiza, 67,66% with T-22 (Foliar).