Güneydoğu Anadolu bölgesi üniversite öğrencilerin rekreasyonel faaliyetlere katılım düzeyi ve engel olan faktörler
The participation level to recreational activities of the students in the Southeastern Anatolia region and the hampering factors
- Tez No: 551162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Turizm, Education and Training, Sports, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin rekreasyonel eğilimlerinin ve rekreasyonel etkinliklere katılıma ve engel olan faktörleri belirleyerek, bu nedenleri yaş, cinsiyet, yaşanılan şehir, refah düzeyi gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeye yönelik, nicel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini; Güneydoğu Anadolu bölgesinde üniversitede okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; evren grubundan uygun örnekleme ile seçilmiş 391 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anketin ilk bölümünde öğrencilerin demografik özelliklerini belirleyen (doğum yeri, yaş, cinsiyet vb) demografik sorular, ikinci bölümünde öğrencilerin boş zaman imkânları ve rekreasyonel eğilimlerini belirlemeye yönelik sorular ve son bölümde ise Alexandris ve Carrol (1997) tarafından geliştirilmiş. Türk Toplumu için geçerlik ve güvenirlik çalışması Karaküçük ve Gürbüz (2006) tarafından yapılan“Boş Zaman Engelleri”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; cinsiyet değişkenlerine göre karşılaştırmasında bağımsız iki örneklem t testi (independent samples t test); okul, sınıf vs. değişkenlerine göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) testi uygulanmıştır ve parametriktir.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative research which aims to determine whether the reasons for university students' recreational tendencies and participation in recreational activities and the factors that prevent them differ according to the variables such as age, gender, city of residence, welfare level. The university students in Southeastern Anatolia Region form the population of the study. For the sample of the research, 391 students were selected by appropriate sampling methods. A questionnaire was used as a data collection tool. In the first part of the questionnaire, demographic questions determining the demographic characteristics of the students (place of birth, age, gender, etc.), in the second part of the questionnaire, questions determining the leisure opportunities and recreational tendencies of the students were asked, and in the last part,“Leisure Constraints Questionnaire”developed by Alexandris and Carrol (1997), the validity and reliability study for Turkish society of which was conducted by Karaküçük and Gürbüz (2006) was used. To analyze the data; two independent samples t tests in comparison of gender variables; school, classroom etc. and one way ANOVA test in comparison of the variables were applied. The study is parametric.