Futbol antrenörlerinin kontrol odağına göre psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
Examination of psychological resistance of football coaches according to locus of control
  1. Tez No: 551200
  2. Yazar: DUYGU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Denetim odağı bireylerin olaylar karşısında göstermiş oldukları, tutum ve davranışları olarak açıklanmaktadır. Yaşanılan olayların kader, şans gibi dış etkenler sonucunda olduğuna inanan bireyler dış denetim odağı eğilimine sahipken, yaşanılan olaylar karşısında olayları kendi irade ve tutumları sonucunda değiştiğine inanan bireyler ise iç denetim odağı eğilimine sahip bireyler olarak belirtilir. Psikolojik dayanıklılık ise bireyin yaşanılan zor durumlar karşısında göstermiş olduğu direnç olarak ifade edilir. Diğer bir ifade olarak zorluklarla baş etme, stresle baş edilebilme şeklinde ifade edilir. Bu araştırmanın amacı, futbol antrenörlerinin denetim odağı ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve yaş, öğrenim durumu, çalışma yılı, futbol oynama düzeyi (profesyonel-amatör), antrenörlük belgesi (pro-lisans, a- lisans, b-lisans, c-Lisans) değişkenlerine göre katılımcıların denetim odağı ve psikolojik dayanıklılıkları arasındaki farklılığı belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Türkiye genelinde 378 futbol antrenörü oluşturmaktadır. Futbol antrenörlerinin denetim odağı eğilimini belirlemek için Rotter'in iç-dış denetim odağı ölçeği uygulanmıştır. Futbol antrenörlerinin psikolojik dayanıklılıklarını belirlemek için Friborg ve arkadaşlarının yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada sonuç olarak futbol antrenörlerinin denetim odağı ve psikolojik dayanıklılık puanları arasında öğrenim durumu, çalışma yılı, antrenörlük belgesi, futbol oynama seviyeleri değişkenine göre anlamlı farklılık olmadığı, yaş değişkenine ve psikolojik dayanıklılık alt boyutlarından yapısal stil değişkenine göre anlamlı negatif bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The locus of control is explained as the attitudes and behaviors of individuals against the events. Individuals who believe that their events are the result of external factors such as fate and luck are stated as individuals who have an inclination to focus their external attitudes, individuals who believe that they are changed as a result of their own attitudes and individuals who have a tendency towards internal control. Psychological endurance is expressed as the resistance of the individual in the face of difficult situations. In other words, it is expressed as coping with difficulties and coping with stress. The purpose of this study is to examine the relationship between football coaches' locus of control and their psychological resilience and age, education level, school year, football level (professional-amateur), coaching certificate (pro-license, a-license, b-license, c-license) to determine the difference between the locus of control and their psychological resilience. The sample consisted of 378 across Turkey are engaged in coaching football coach. To determine the locus of control of football coaches, Rotter's locus of control was used, and psychological resilience scale for adults was developed by Friborg et al. As a result of the study, it was found that there was no significant difference between the control center and psychological resilience scores of football coaches according to the educational status, working year, coaching certificate and football playing levels.