Sedanter erkeklerde maksimal kuvvet antrenmanın ortalama trombosit hacmi, trombosit dağılım aralığı, nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranı üzerinde etkisi
The effect of maximal strength training on mean platelet volume, trobocyte distribution range, neutrophil / lymphocyte ratio and platelet / lymphocyte ratio in sedentary men
  1. Tez No: 551221
  2. Yazar: RAŞİT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Dirençli egzersiz sırasında ve sonrasında bazı hematolojik değişiklikler olmaktadır. Son yıllarda nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve trombosit/lenfosit oranı (TLO) sistemik inflamasyonun bir göstergesi olabileceği, birçok kardiyovasküler hastalık ve mortalite açısından bağımsız bir risk prediktörü olduğu gösterilmiştir. Trombositlerin aktivitesinin artması aterotromboslerotik hastalıkların gelişimi açısından risk faktörüdür. Trombosit aktivasyonunu ölçmek için en yaygın kullanılan ve en kolay ölçülen parametreler ortalama trombosit hacmi (OTH) ve trombosit dağılım aralığı (TDA)'dir. Bu çalışmada sedanter erkeklerde 8 haftalık maksimal ağırlık antrenmanının nötrofil, lenfosit, lökosit, NLO, TLO, OTH ve TDA üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 25-40 yaş arasında en az 5 yıldır egzersiz yapmayan 20 gönüllü katılımcı alındı. Çalışmada 5 farklı alet kullanılmıştır. Üst ekstremitelere yönelik lat pull down, shoulder press, barbel biceps brachi, alt ekstremiteler yönelik ise leg curl, calf aletleri kullanılmıştır. Antrenmana başlamadan 1 hafta önce tüm katılımcıların maksimal kuvvetleri ölçüldü. Katılımcıların maksimal kuvvetleri esas alınarak piramidal (artan) antrenman metodu ile antrenman programları belirlendi. Tüm katılımcılardan antrenmana başlamadan önce ve 8 hafta sonunda hemogram çalışmak için kan alındı. Tam kan sayımı flow sitometrik yöntemle hematoloji analizöründe ölçüldü. Bulgular: Katılımcıların vücut ağırlığı ortalaması 80,8±10.56 kg, boy ortalaması 1,78±0.07 m, VKI=24,5±6,55 kg/m2 olarak ölçüldü. Antrenman sonrasında nötrofil sayısı, OTH ve NLO anlamlı olarak arttı (sırasıyla, p=0,001, p=0,038 ve p=0,043). Tartışma ve Sonuç: : Dirençli egzersiz sırasında ve sonrasında kanda ki nötrofil sayısı artmaktadır. Fakat lenfosit sayısı egzersizin başlangıcında artarken daha sonra azalmaktadır. Bu çalışmada da literatürle uyumlu olarak egzersiz sonrasında nötrofil sayısında artış saptanırken lenfosit sayılarında anlamlı değişiklik saptanmadı. Egzersiz sonrasında NLO düzeyinde artış olması dirençli egzersizin vücutta inflamasyona neden olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca egzersiz sonrasında OTH düzeyinde artışın saptanılması dirençli egzersiz sonrasında kardiyovasküler riskin artabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: There are some hematologic changes after and during resistive exercise. In recent years it has been shown that neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and platelet / lymphocyte ratio (PLR) are indicators of systemic inflammation and are independent risk predictors for many cardiovascular diseases and mortality. Increased activity of platelets is a risk factor for the development of atherothromboslerotic diseases.The most commonly used and easiest measured parameters for measuring platelet activation are the mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW). In this study, we aimed to evaluate the effect of 8 week maximal weight training on neutrophil, lymphocyte, leukocyte, NLR, PLR, MPV and PDW in sedanter men. Methods: Twenty volunteer participants between 25 and 40 years of age were included in the study. 5 different tools were used in the study. Lat pull down, shoulder press, barbel biceps brachi for upper extremities, leg curl and calf for lower extremities were used. The maximal forces of all participants were measured 1 week before the start of the training. By using the maximal forces of the participants, the training programs were determined with the pyramidal (increasing) training method. Blood was taken from all participants before starting the training and at the end of 8 weeks to study the hemogram. Complete blood count was measured by flow cytometric method on hematology analyzer. Results: Twenty sedentary men were included in the study. The body weight means of these participants were 80,8 ± 10,56 kg, height: 1,78 ± 0,07 m, and BMI of 24,5 ± 6,55 kg/m2. After training, the number of neutrophils, MPV and NLR increased significantly (p = 0,001, p = 0,038 and p = 0,043, respectively). Discussion and Conclusion: The number of neutrophils in the blood increases during and after resistant exercise. However, the number of lymphocytes increases at the beginning of exercise and then decreases. In this study, there was an increase in the number of neutrophils after exercise and there was no significant change in lymphocyte counts. The increase in NLR after exercise suggests that resistant exercise causes inflammation in the body. In addition, increase in MPV levels after exercise suggests that cardiovascular risk may increase after resistant exercise.