Kadınlarda travmatik doğum algısı ve postpartum depresyon ile ilişkisi
Traumatic birth perception in women and relationship with postpartum depression
  1. Tez No: 551223
  2. Yazar: FATMA BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların travmatik doğum algısı düzeyini, bu duruma etki eden faktörleri belirlemek ve postpartum depresyonla ilişkisini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Araştırma, 1 Mart 2018 – 1 Şubat 2019 tarihleri arasında, Konya ili merkez ilçelerinde, çalışmaya gönüllü, 550 adet postpartum birinci ayında olan kadınlar ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; genel ve obstetrik bilgilerin ele alındığı anket formu ile, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ) ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS (versiyon 24.0) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, kadınların, yaş ortalaması 28.25±5.242 yıl olduğu, %85.6'sının 19 yaş ve üzerinde evlendiği, %35.8'inin üniversite mezunu olduğu, %65.8'inin gelirinin giderine denk olduğu, %59.60'nın multipar olduğu, %58.40'nın vajinal doğum yaptığı, %80.20'sinin gebeliğinin planlı olduğu, %79.80'nin gebeliği süresince herhangi bir sorun yaşamadığı tespit edildi. Çalışmaya alınan kadınların travmatik doğum algısı ölçek puan ortalamaları; 63.45±28.116, ortanca değeri 65 ve görülme sıklığı %33.8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the prevalence of traumatic birth and also to determine the factors affecting the traumatic birth perception of women and its relationship with postpartum depression. Method: This study was carried out between March 1, 2018 and February 1, 2019 in Konya. The study comprise 550 volunteer women who were in the first month of the postpartum period. A questionnaire for general and obstetric information, Traumatic perception of perception scale and Edinburgh postpartum depression scale were used for data collection. The data were collected by investigator using face to face interview method. The data obtained were evaluated in SPSS (version 24.0) statistical package program. Results: Our study revealed that the mean age of the women was 28.25 ± 5,242 years, 85.6% were married at age 19 or over, 35.8% were university graduates, 65.8% were equivalent income, 59.60% were multiparous, 58.40% had vaginal delivery, and 80.20% of them were planned pregnancy, 79.80% had no problems during pregnancy. The mean score of traumatic birth perception was; 63.45 ± 28.116, the median value was 65 and the prevalence was 33.8%.