Risalet öncesi Hz. Muhammed'in hayatına etki eden bazı kadınlar
Some women effecting the life of Prophet Muhammad before the prophecy
- Tez No: 551250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın konusu, Hz. Muhammed (sav) tarafından“annem”diye hitap edilen ve anılan dört kadındır. Bu kadınlar; Hz. Muhammed'in, annesi Âmine hatun, dadısı Ümmü Eymen, sütannesi Halime ve amcası Ebu Talib'in hanımı Fatıma bt. Esed'dir. Çalışmada Hz. Muhammed'in yetişmesinde birlikte olduğu dört kadının ve dolayısıyla aile bireylerinin Hz. Muhammed ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hz. Muhammed'in (sav) doğduğu; coğrafi, sosyal, ekonomik, kültürel, dinî ortam incelenmiştir. İkinci bölümde ise asıl konumuz olan bu dört kadının, Hz. Muhammed ile birliktelikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is four women who called and referred to“my mother”by Prophet Muhammad (peace be upon him). These women are Prophet Muhammad's mother Amina Khatun, nurse Umm Ayman, wet nurse Halima and his uncle Abu Talib's wife Fatima bt. Assad. In the study, the four women with the Prophet Muhammad while he was growing and therefore the relationship with the Prophet Muhammad's family members were examined. This study consists of two parts. In the first chapter, the geographical, social, economic, cultural and religious environment in which Prophet Muhammad (peace be upon him) was born was examined. In the second chapter, these four women who are our main subject, the relationship of these four women with Prophet Muhammad (peace be upon him) was evaluated.