Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin piyano dersi hedeflerine ulaşmalarını etkileyen faktörler
Factors affecting the achievement of piano lesson goals of music education department students
  1. Tez No: 551251
  2. Yazar: BERNA ÖZGE BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Piyano eğitimi sanat eğitiminin içinde neredeyse temel yapıtaşlarından biridir. Buradaki temel amaç öğrencinin müzik yeteneğini geliştirmek, gelecekte icra edeceği öğretmenlik mesleğine yönelik ön hazırlığını, dersinin içeriğini zengin materyallerle işlemesini sağlamak, deneyimini arttırmak ve onu geleceğe hazır hale getirmektir. Bu bağlamda düşünüldüğünde piyano eğitiminin verilmesi müzik eğitimi anabilim dallarında 1. ve 2. Sınıf lisans programlarında yer almaktadır. Verilen bu eğitim gelecek nesillerin iyi bir eğitim alması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yüksek lisans tezi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğrencilerinin Piyano Dersi Hedeflerine Ulaşmalarını Etkileyen Faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapısı itibariyle betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında eğitim gören Lisans 1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinden oluşturmaktadır. Araştırma genel tarama modelindedir. Araştırmada müzik öğretmeni adaylarının hedef durumlarına ulaşmalarını etkileyen faktörleri bulmak için araştırmacının hazırladığı beşli likert tipi anket uygulaması yapılmıştır. Bu araştırma, öğrencilerin piyano dersi adına yaptıkları çalışmalarda başarılı olması adına önemlidir. Öğrencilerin piyano dersinde gösterdikleri başarı ve bu başarıdaki katkısı olan faktörlerin belirlenmesi hem Müzik Öğretmenliği Bölümü adına hem de piyano dersinin içeriği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Anket sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve buna göre yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Piano education is one of the basic building blocks of art education. Its main purpose is to improve the students' musical talent, to prepare the students for their future teaching profession, to enrich the contents of their course work, to increase their experience and to prepare them for the future. Within this context, piano education is given in the 1st and 2nd year undergraduate programs in the music education departments. This education is of great importance for the future generations to get a good education. This master thesis was written to determine the factors affecting the achievement of the piano lessons of the music education department students. The thesis is structurally a descriptive study. The study group of this research is composed of 1st and 2nd year students studying in Gazi University, Faculty of Education, Department of Fine Arts, Department of Music Education. In order to find the factors that affect the achievement of the goals of the music teacher candidates, five-point five-Likert type questionnaire was prepared by the researcher. This research is important for students to be successful in their studies on piano lessons. The success of students in piano lessons and determining the factors contributing to this success are of great importance both for the music teaching department and for the contents of the piano lessons. The findings of the questionnaire were evaluated and interpretations were made accordingly.