Tek yapı-kent ilişkisinin belirleyicileri ve bunun Ankara'da örneklenmesi
  1. Tez No: 55130
  2. Yazar: GÖKHAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESEN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
TEK YAPI-KENT İLİŞKİSİNİN BELİRLEYİCİLERİ VE ANKARA'DA ÖRNEKLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gökhan MERİÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL-1996 ÖZ“Tek yapı-kent ilişkisinin belirleyicileri ve Ankara'da örneklenmesi”konulu bu yüksek lisans tezinde; tek yapı-kent ilişkisinde ilişkiyi belirleyen faktörlerin neler olabileceği araştırılmış, saptanan faktörler kuramsal açıdan incelenmiş ve Ankara' daki tek yapı-kent ilişkilerinden örnekler verilerek konunun irdelenmesine çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde,“kent”ve“yapı”kavramları ve ilgili diğer kavramlar ele alınmış; yapı kavramından“tek yapı”kavramına geçiş sağlanarak tek yapı-kent ilişkisinin varlığı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, bu ilişkinin kavramsal değişimi tarihsel süreç içerisinde incelenerek; tek yapı-kent ilişkisinin belirleyicilerini saptamada yardımcı olacak birtakım ipuçları elde edilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde sağlanan bilgiler üçüncü bölümde değerlendirilerek, tek yapı- kent ilişkisinin belirleyicisi durumundaki faktörler saptanmış ve detaylı biçimde ele alınmıştır. Saptamaların örneklenerek irdelenmesi amacıyla, dördüncü bölüm olan örnekleme bölümü oluşturulmuştur. Bu bölümde tek yapı- kent ilişkisinin belirleyicileri Ankara' daki, kentlinin belleğinde yer etmiş birtakım yapılarla örneklenmiştir. Beşinci bölüm tezin sonuç bölümüdür; tüm kuramsal açıklamalara ve gösterilen örneklere dayanarak elde edilen sonuçları ve önerileri içermektedir. Bilim Kodu : 601.01.01 Anahtar Kelimeler : Yapı, Kent, Yer, Biçim, İmge, Süreklilik, Durağanlık, Sıradanlık Sayfa Adedi : 216 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Esen ONAT I
Özet (Çeviri)
THE DETERMINERS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN SINGLE BUILDING-CITY AND SAMPLING IN ANKARA (M. Sc. Thesis) Gökhan MERİÇ GAZİ UNIVERSITY SCIENCE INSTITUTE SEPTEMBER-1996 ABSTRACT In this master science thesis which has a subject of“The determiners of the relationship between single building-city and sampling in Ankara.”; which factors can determine the relationship between single building-city are investigated, the established factors are researched in theory and some examples for the relationships between single building-city in Ankara are given. In the first part of the thesis;“city”,“building”and other related concepts are approached, the existance of the relationship between single building-city is explained by making a transition from“building”concept to“single building”concept. In the second part; the notional change of this relationship in history is examined in order to get some clues which will help us to determine the determiners of the relationship between single building- city. The knowledge which is gained in this part are evaluated in the third part and the factors which are to be the determiners of the relationship between single building-city are established and approached in detail. The fourth part, which is the sampling part is formed in order to research the fixings by sampling. In this part the determiners of the relationship between single building-city are sampled by some buildings which have left an impression in the minds of Ankara citizens. The fifth part is the conclusion part of the thesis. This part contains some conclusions and advices which depend on all the theoretical explanations and the given examples. Science Code : 601.01.01 Key Words : Building, City, Place, Form, Image, Continuousity, Uncontinuousity, Ordinarity Number of Pages : 2 1 6 Counsellor of Thesis: Prof.Dr.Esen ONAT II