Kuruluşundan XVIII.yüzyıla kadar Rumeli-Edirne 'kent kurgusu ve yapı grupları (manzume, imaret, kulliye) ilişkisinin çağdaş kent ve mimarlık ilkeleri açısından değerlendirilmesi
From (its) construction until XVIII th century Rumeli-Edirne 'the appreciation of the urban structure and building complexes consistancy on the perspection of modern urban and architectural principles'
  1. Tez No: 17555
  2. Yazar: SERCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA BAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
KURULUŞUNDAN XV I I I. YUZY İLA KADAR RUMEL I -EDI RNE ~~“KENT KURGUSU VE YAPI GRUPLARI (MANZUME, İMARET, KÜLLİYE) İLİŞKİSİNİN ÇAĞDAŞ KENT VE MİMARLIK İLKELERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Doktora Tezi Sercan YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1991 ÖZ XX.yüzyılın ikinci yarısında geliştirilen mimarlık kuramları mimarlık ve kent planlamasını bütünleştirmekte ve tarihte var olan delerlerden yola çıkarak yeni kavramlar üretmektedir. Araştırmada Üretilmiş olan bu kavramlar, modernizmin kavramları ile açıklanamayan Osmanlı kentinin çözümlenmesinde kullanılmıştır. Bu bağlamda, Osmanlı Rumeli yerleşimlerinde kent kurgusu- tek yapı-yapı grubu ilişkisi incelendiğinde belli saptamalar yapılabilmektedir; kent kurgularının rastlantısal olmayan bir biçimlenişi vardır. Bu biçim kentsel ve bölgesel gerçeklere bağlantılı olarak hem tarih, hem gelenekle ilintilidir. Bi I im Kodu : 601.01.01 Anahtar Kelimeler : Külliye, imaret, Manzume, ”yer". Sayfa Adedi : 436 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Leyla BAYDAR -I I
Özet (Çeviri)
FROM (ITS) CONSTRUCTION UNTIL XVI 11th CENTURY RUMELİ -EDİRNE“THE APPRECIATION OF THE URBAN STRUCTURE AND BUILDING COMPLEXES CONS1STANCY ON THE PERSPECTION OF MODERN URBAN AND ARCHITECTURAL PRINCIPLES”Sercan YILDIRIM GA2I UNIVERSITY 1NSTTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1991 ABSTRACT Urban theories which are developed in the second half of the XXth Century, integrate architecture and city planning and introduce new concepts, originating from the spatial values which have been existed in the history. Based on the previous statement, examining the relationship between urban structure-building complexes in the“Ottoman-Rume 1 i”settlements some determinants are pointed out. Such as; the urban structures have formation which is not coincidentia 1 ; this formation is based on the urban. Science code : 601.01.01 Key words : Külliye, imaret, Manzume,“Locus”. Page Number : 436 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Ley 1 a BAYDAR -I I I-