Sigorta Hukukundaki kanuni halefiyet kavramı ve hükümlerinin değerlendirilmesi
The concept of legal subrogation in Insurance Law and theevaluation of provisions
  1. Tez No: 551306
  2. Yazar: MERVE YAZICI YANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sigorta hukukunda halefiyet kurumunun ortaya çıkış nedenleri ve mevzuatın gelişimi, beraberinde güncel doktrinsel tartışmalar ile Yargıtay içtihatları incelenerek halefiyet hükümlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle halefiyet kavramı ve tarihsel gelişimi ile halefiyetin borçlar hukukunda yer alan benzer kavramlarla ilişkisi, kanuni halefiyet şartları ve unsurları, bununla birlikte sigortacının rücu davasında halefiyete esas teşkil eden tüm bu hususların etkisi, devamında ise halefiyetin hüküm ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate subrogation provisions by analyzing the reasons for the occurrence of subrogation concept in the insurance law and the development of legislation, along with the current doctrinal debates and supreme court decisions. In this context, firstly the concept of subrogation and its historical development and then the relation of subrogation with similar concepts in the obligations law have been examined. In addition, the legal subrogation conditions and elements, the effect of all these issues which constitute the basis of subrogation for the insurer's recourse action, and the provisions and results of subrogation have been examined.