Homojen olmayan bir ortamda saçılma problemi
Scattering problem for in homogeneous medium
- Tez No: 55133
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
HOMOGEN OLMAYAN BİR ORTAMDA SAÇILMA PROBLEMİ (Doktora Tezi) Adil MISIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 oz Bu tez çalışmasında homogen olmayan geçirgen bir ortamda zaman hannonik ses dalgaları için bir saçılma ve bir ters saçılma problemi incelenmiştir. Saçılma probleminin çözümünün varlığı ve tekliği, problem bir integral denkleme indirgenerek ve integral operatörün kompaktlığı kullanılarak ispatlanmıştır. Ters saçılma problemi için F(x;k,a) far-field pattern fonksiyonu elde edilmiştir. 3 = {F(x;k.a): n = 1. 2, 3 } tanımlanıp izdüşüm teoremi kullanılarak L~ (
Özet (Çeviri)
II SCATTERING PROBLEM FOR AN INHOMEGENEOUS MEDIUM (Ph. D. Thesis) Adil MISIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In this thesis the scattering and the inverse scattering problems for time- harmonic acoustic waves in an inhomegeneous penetrable medium has been investigated. First the scattering problem has been reduced to an integral equation and then the existence and the uniqueness of it's solution have been showed by using the compactness of the integral operator corresponding to this integral equation. For the inverse scattering problem, the far-field pattern function F(x;k,a) has been obtained. Next the set 3 = { F(x;k,a) : n = 1, 2, 3, } has been considered and then using the projection theorem, it has been shown that L2 (3Q) = span 3 © 31. Finally sufficient conditions have been given for the class of far-field patterns corresponding to the time-harmonic plane waves to be complete in L2 (dQ), and by the aid of this the existence and the uniqueness of the solution of the interior inhomegeneous transmission problem have been showed. Science Code : 403.06.01 Key Words : Scattering problem, acoustic waves, far-field pattern Page Number : 55 Adviser : Prof. Dr. Î. Ethem ANAR