Homojen olmayan bir ortamda yayılan zaman harmonik akustik dalgalar için uzak alan operatörünün özellikleri ve ters saçılma teorisi
Properties of the par field operatör for time harmonik accustic whves by an inhomogeneous medium and inverse scattering theory
- Tez No: 155803
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
HOMOJEN OLMAYAN BİR ORTAMDA YAYILAN ZAMAN HARMONİK AKUSTİK DALGALAR İÇİN UZAK ALAN OPERATÖRÜNÜN ÖZELLİKLERİ VE TERS SAÇILMA TEORİSİ (Doktora Tezi) Ülkü (DİNLEMEZ) ATEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada homojen olmayan bir ortamda yaydan, zaman harmonik akustik dalgalar için uzak alan modeli çalışılmıştır. Uzak alan operatörünün özdeğerleri ve normalliği incelenmiştir. Sacdan operatörün birim operatör olduğu gösteril - miştir.Ters saçdma problemi çahşdmıştır.Son olarak da uzak alan operatörün birebirliği ve iç geçiş problemiyle arasındaki ilişki araştırdmıştır.Bütün bu in celemeler ve çalışmalarda emilgen bölgenin peC] (İR3) yoğunluğu Vp * 0 kabul edilmiştir. Bilim Kodu : 226 Anahtar Kelimeler :Ters saçılım, akustik dalgalar, uzak alan modeli Sayfa Adedi : 51 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İbrahim Ethem ANAR
Özet (Çeviri)
11 PROPERTIES OF THE FAR FIELD OPERATOR FOR TIME HARMONIK ACOUSTIC WAVES BY AN INHOMOGENEOUS MEDIUM AND INVERSE SCATTERING THEORY (Ph. D. Thesis) ÜLKÜ (DİNLEMEZ) ATEŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this work, the far field pattern for the acoustic scattering waves in the non- homogeneous medium is studied.Both the eigenvalue for the far field operator and the identity operator for the scattering operator are investigated.The inverse scattering problem is studied.Also it is investigated the relationship between the injective of far field operator and interior transmission problem. All this researchs, density of the absorbing medium p e C](IR3) is assumed that Vp * 0. Science Code Key Words Page Number Adviser 226 inverse scattering, far field operator, acoustic waves 51 Prof. Dr. Ibrahim Ethem ANAR