Koah hastalarındaki oksijen satürasyonunun pulse oksimetre iletesbitinin arter kan gazı tetkiki ile korelasyonu ve bu korelasyonu etkileyen faktörler
Correlation of arterial oxygen saturation measured both by pulse oximeter and arterial blood gas analyzer in copd and affecting factors
- Tez No: 551341
- Danışmanlar: UZMAN MELAHAT KURUTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Oksijen satürasyonunun değerlendirilmesinde pulse oksimetrenin kullanımı, hastaya invazif bir girişim yapılmadan, satürasyon ve nabzın sürekli, noninvazif ölçümünü sağlamaktadır. Oksimetreler küçük, ucuz, kolay taşınabilir, özellikle farkılı servislere hasta transferi sırasında kullanışlı ve güvenilir aletlerdir. Çalışmamızda en sık karşılatığımız hastalık grubu olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastaları'nda (KOAH), pulse oksimetre kullanımını, güvenilirliğini ve ölçüm sonucunu etkileyen faktörleri araştırmak istedik. Çalışmaya Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi 9. Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne Ocak 2008 ile Şubat 2009 tarihleri arasında başvuran ve GOLD Tanı ve Tedavi Rehberine göre KOAH tanısı konan 137 hasta alındı. Tüm hastalardan arter kan gazı (AKG) alınarak arteriyel oksijen satürasyonu ile eş zamanlı pulse oksimetre oksijen satürasyon değerleri ölçüldü. AKG ve Pulse oksimetre ölçümlerinin sınıf içi korelasyon kat sayısı 0,948 saptanıp %95 güven aralığında (0,931-0,961) bulunmuştur. Bu da AKG ve Pulse oksimetre nicel ölçümlerinin uyumlu olduğunu göstermektedir. Oksijen satürasyonu ≤%70'ken pulse oksimetrenin AKG ile olan korelasyonu düşük saptanırken (ağırlıklı kappa değeri 0,245), ≤%80 için orta derecede (ağırlıklı kappa değeri 0.673) ve ≤%90 için yüksek derecede uyumlu (ağırlıklı kappa değeri 0.861) saptanmıştır. 66 Eşlik eden anemi, kalp yetmezliği ve pH düşüklüğünün pulse oksimetre ölçümlerinde doğruluğu etkileyebileceğini düşünüldü. Böylece 137 olgu pulse oksimetre ile ölçülen satürasyon (SpO2) değerlerine göre 4 gruba (birinci grup SpO2≤%70, ikinci grup SpO2%71-80, üçüncü grup SpO2%81-90, dördüncü grup SpO2 >%90) ayrıldı ve anemi, kalp yetmezliği ve pH değerine göre doğruluğu araştırıldı. Sadece SpO2 ≤%70 grubunda eşlik eden kalp yetmezliği ve pH
Özet (Çeviri)
The use of pulse oxymetry in the chronic follow up of oxygen saturation levels and pulse rates of patients is a noninvasive technique requiring no invasive procedure. Pulse oxymetry is an easy to carry, small, relatively cheap, usable and also reliable device. In our study we tried to figure out the reliability of pulse oximetry measurements versus arterial blood gas sampling in COPD pateints. From all of the patients referred to our clinic from January 2008 to Februray 2009; 137 pateints were picked up that fulfill the criteria of GOLD guideline as COPD. Arterial blood gas and pulseoximetry measurements were done synchronously in all 137 COPD patients. The correlation ratio of 0.948 and the confidence interval of 95% were calculated (0.931-0.961). This result shows the consistency of ABG and pulse oxymetry measurements. In situations in which oxygen saturation levels were below 70%, the correlation of ABG and pulse oxymetry measurements droped dramatically (kappa value 0.245) in stiuations in which oxygen saturation levels were ≤80% the correlation of ABG and pulse oxymetry measurements were moderately compatible (kappa value 0.673) and in situations in which oxygen saturation levels were ≤90% the correlation of results were quite reliable (kappa value 0.861). 68 The accuracy of pulse oximetry maybe influenced by anemia, congestive heart failure and low pH levels. Thus 137 COPD patients were divided into 4 groups regarding their oxygen saturation levels. In group one the oxygen saturation of patients were below 70%, in group 2 the oxygen saturation levels were in between 71-80%, in group 3 the oxygen saturation levels were in between 81-90% and in the 4th group the oxygen saturation levels were above 90%. And then the accuracy of pulse oxymetry oxygen saturation measurements were investigated in the presence of anemia, cogestive heart failure and low pH levels in each of these four groups. In our study we found out that in group one patients accompanied by CHF and/or low pH levels (pH