Obstruktif uyku apnesi- overlap sendromunda klinik, laboratuar ve polisomnografik özelliklerin değerlendirilmesi
Assessment of clinical, laboratory and polysomnographic features in obstructive sleep apnea-overlap syndrome
  1. Tez No: 921759
  2. Yazar: FURKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AFŞİN, PROF. DR. SERPİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apnesi (OSAS), uyku sırasında solunum çabası olmasına karşın ağız ve burunda hava akımının olmadığı, tekrarlayıcı total ya da parsiyel üst solunum yolu obstrüksiyonları ile karakterize bir uyku bozukluğudur. Overlap sendromu (OS); OSAS'ın kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım ve interstisyel akciğer hastalığı (İAH) gibi akciğer hastalıkları ile birlikteliği için kullanılan bir terimdir. Kronik akciğer hastalıkları OSAS'a neden olmakta ve OSAS'da kronik akciğer hastalıklarının kontrolünü zorlaştırmaktadır. Her iki hastalık grubu için takipte sorun yaşandığında mutlaka diğer hastalık açısından araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada OSAS hastalarındaki OS'nun sıklığını, hastaların klinik, laboratuvar ve polisomnografik özelliklerini değerlendirerek bu hastaların erken tanısı ve tedavisi için gerekli parametreleri saptamayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Mart 2019 - Ağustos 2023 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi uyku merkezinde polisomnografi (PSG) yapılarak OSAS tanısı konulan 1135 hasta dahil edilmiştir. Bağımsız değişkenler; yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, ek Hastalık ,uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) kullanımı, ejeksiyon fraksiyonu (EF), sistolik pulmoner arter basınçı (sPAB), hematokrit değeri, bağımlı değişkenler; kayıt süresi, etkin uyku süresi, NonREM N1 evresi, N1 yüzdesi, N2 evresi, N2 yüzdesi, N3 evresi, N3 yüzdesi, REM evresi, REM yüzdesi, obstrüktif apne, santral apne, miks apne, Hipopne, apne hipopne indeksi (AHİ), ortalama satürasyon, minimum satürasyon, nabız/dakika sayısı idi. Bulgular: 1135 hastanın 115'inde kronik akciğer hastalıkları mevcut olup OS oranı %10,1 olarak saptandı. OS olgularında en sık astım (%75.7) ikinci sırada KOAH (%21,7) ve en az olarak da İAH (%2,6) birlikteliği saptandı. Tüm hastaların ortalama yaşı 48,8, kadın/erkek oranı %29,2/%70,8 idi. OS olan hastalar izole OSAS grubuna göre; daha yaşlı, kadın oranı daha yüksek ve sigara maruziyeti daha fazla idi. OS grubunda komorbiditeler, USOT kullanımı daha fazla idi. PSG verilerinden N3 ve REM süresinin OS grubunda anlamlı olarak daha kısalmış olduğu izlendi. Obstrüktif apne sayısı, santral apne sayısı, miks apne, hipopne sayısı, AHİ ve kalp ritmi/dk açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Ortalama oksijen satürasyonu OS grubunda anlamlı olarak daha düşüktü. sPAB, EF ve Hct değeri açısından da gruplar arasında farklılık saptanmadı. KOAH'lı hastaların ortalama FEV'i %58,3 19,6 iken XIII astım-OS grubunun solunum fonksiyonları korunmuştu. Kronik akciğer hastalık grupları ile OSAS evreleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: OSAS tanısı konulan hastalar ileri yaşta, özellikle kadın cinsiyette, sigara öyküsü mevcut, komorbiditeleri fazla ve ortalama oksijen satürasyonları düşük ise OS açısından uyanık olunmalıdır. OS'ye eşlik eden astım veya KOAH bulunması halinde bu hastalıkların da solunum fonksiyonlarının çok ağır derecede bozulmuş olması beklenmemelidir. PSG verilerinde izlenen N3 ve REM uyku evrelerinin kısalması bu hastalıklar için bir kompanzasyon mekanizması olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obstructive sleep apnea (OSAS) is a sleep disorder characterized by recurrent total or partial upper airway obstruction with no airflow through the mouth and nose despite respiratory effort during sleep. Overlap syndrome (OS) is a term used to describe the association between OSAS and lung diseases, such as chronic obstructive pulmonary disease (COPD), asthma, and interstitial lung disease (ILD). Chronic lung diseases can cause OSAS, which is difficult to control. When there is a problem in follow-up for both disease groups, other diseases should be investigated. In this study, we aimed to determine the frequency of OS in patients with OSAS and the clinical, laboratory, and polysomnographic characteristics of the patients and to determine the parameters necessary for the early diagnosis and treatment of these patients. Materials and Methods: Between March 2019 and August 2023, 1135 patients were diagnosed with OSAS by polysomnography (PSG) at the sleep center of Abant Izzet Baysal University Izzet Baysal Training and Research Hospital between March 2019 and August 2023. The independent variables were age, sex, smoking history, comorbidity, long-term oxygen therapy (USOT) use, ejection fraction (EF), systolic pulmonary artery pressure (sPAB), and hematocrit value. The dependent variables were recording time, effective sleep duration, non-REM N1 stage, N1 percentage, N2 stage, N2 percentage, N3 stage, N3 percentage, REM stage, REM percentage, obstructive apnea, central apnea, mixed apnea, hypopnea, apnea hypopnea index (AHI), mean saturation, minimum saturation, and pulse rate/min. Results: Of the 1135 patients, 115 had chronic lung diseases, and the OS rate was 10.1%. The most common association was asthma (75.7%), followed by COPD (21.7%), and the least common was ILD (2.6%). The mean age of all patients was 48.8 years, and the male-to-female ratio was 29.2%/70.8%. Patients with OS were older, more likely to be female, and more likely to smoke than those with isolated OSAS. Comorbidities and USOT use were higher in the OS group. PSG data showed that N3 and REM duration were significantly shorter in the OS group. There were no significant differences between the two groups in the number of obstructive apneas, central apneas, mixed apneas, hypopneas, AHI, and heart rate/min. The mean oxygen saturation was significantly lower in the OS group. sPAB, EF% and Hct values did not differ between the groups. The mean FEVs of patients with COPD were 58.3% and 19.6%, respectively, and the asthma-OS group had preserved pulmonary function. No significant differences were observed between the chronic lung disease and OSAS stages. Conclusion: Patients diagnosed with OSAS should be vigilant for OS if they are of advanced age, particularly females, have a history of smoking, have high comorbidities, and have a low mean oxygen saturation. In the presence of asthma or COPD accompanying OS, it should not be expected that respiratory function should not be severely impaired in these diseases. The shortened N3 and REM sleep stages observed in the PSG data may be a mechanism to compensate for these diseases.