Rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğrencilerinin ait olma ile varoluşsal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the level of belonging and existential anxiety of guidance and psychological counseling students
- Tez No: 551343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğrencilerinin ait olma ile varoluşsal kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın modeli, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Örneklemini İstanbul ilinde devlet ve vakıf üniversitelerinin dahil edildiği küme örnekleme kullanılarak oluşturmuştur. Bunun sonucunda Marmara üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünde eğitim gören 705 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Ersanlı ve Koçyiğit (2013) tarafında geliştirilen Ait Olma Ölçeği, Yıkılmaz (2016) tarafından geliştirilen varoluşsal kaygılar ölçeği ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada betimsel analizler, Kruskal Wallis-H testi, bağımsız gruplar T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson çarpım Moment korelasyon analizi ve basit standart regresyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the level of belonging and the existential anxiety of the guidance and psychological counseling students were examined. The model of the study was designed as a relational screening model as quantitative research methods. The sample was created using the cluster sampling which included state and foundation/private universities in Istanbul. By this way, survey was applied 705 students who are studying in guidance and psychological counseling in Marmara University, Istanbul University, Istanbul Kültür University, Baheşehir University, Istanbul Aydın The University. In the research, the data collection tools were developed by Ersanli and Koçyiğit (2013) and Personal Information Form was used with the scale of existential concerns developed by Yıkılmaz (2016). The descriptive analysis of the research was provided by using Kruskal Wallis-H test, independent groups T test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation coefficient and simple linear regression analysis.