Askeri kolluktan sivil kolluğa uzanan süreçte Jandarma Genel Komutanlığının yönetimsel değişimi
A process from military to civilian arm floats administrative evolution of Gendarmerie General Command
  1. Tez No: 551354
  2. Yazar: FATİH ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; Jandarma Genel Komutanlığının askeri kolluk yapılanmasından, sivil kolluk sürecine geçişi sonrasında meydana gelen yönetimsel değişikliler ve etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığının teşkilat yapısı hakkında şu ana kadar yapılan çalışmalarda kurum askeri kolluk olarak incelenmekte iken bu çalışma sivil kolluk yapılanmasının incelenmesine dair ilk çalışma olduğu için önem taşımaktadır. Çalışmanın hazırlanmasında ikincil veriler kullanılarak Jandarma Genel Komutanlığının kolluk yapılanması incelenmiş ve sivil kolluk olarak düzenlenmesini meydana getiren Kanun Hükmünde Kararnameler ile ortaya çıkan değişiklikler açıklanmaya çalışılmıştır. Sivil kolluk yapılanmasının oluşturduğu etkilerin belirlenmesi amacıyla 20 Emekli/Müstafi Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile mülakat yapılmış ve elde edilen bulgular ışığında sonuç ve değerlendirme kısmı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to bring out the administrative changes and effects of Gendarmerie General Command after the transition from military law enforcement to civilian law enforcement. This study is important; it is the first study on the investigation of the civilian law enforcement structure while the institution is being examined as a Military Police. In the preparation of the study, the law enforcement structure of the Gendarmerie General Command was examined by using secondary sources, and the changes that emerged with the Decree Laws were tired to be explained. In order to determine the effects of the Civilian Law Enforcement structure, 20 Retired/Resigned Gendarmerie General Command personnel were interviewed.