335 nolu Lice Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcryption and evaluation of Lice Sherry registry 335
  1. Tez No: 551398
  2. Yazar: ELİF ATMACA BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Şer'iyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nin siyasi, sosyal, idari, ekonomik vb. kayıtlarını ihtiva eden birinci elden kaynaklar olup çok çeşitli bilgiler içermektedir. Genel itibariyle giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmada; Diyarbakır Eyaletinde bulunan Lice kazâsına ait XIX. Yüzyılın başlarında (1327-1329/1909-1911) Lice mahke-mesinde görülen davaları konu edinen meselelerin kaydedildiği ve günümüzde Milli Kütüp-hane'de yer alan 335 numara ile kayıtlı bulunan Diyarbakır Şer'iyye sicilinin transkripsiyonunu ve değerlendirilmesini içermektedir. Giriş bölümünde şer'i mahkemeler ve şer'iyye sicillerinin ne olduğu belge türleri hak-kında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Osmanlı öncesi ve sonrası Diyarbakır tarihi hakkında kısa bilgi veril-miştir. Ayrıca Lice ilçesinin Antik dönemlerden Osmanlı hâkimiyetine kaadar geçen tarihi hakkında bilgi verilip Lice'de yer alan tarihi yapılara kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde, 335 numaralı şer'iyye sicilinin transkripsiyonu yapılmış ve bunun özeti hazırlanmıştır. Özetler belgelerin transkripsiyonlarının başında kalınlaştırılarak verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, söz konusu defterde geçen bilgiler tahlil edilerek burada geçen hu-susların değerlendirilmesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler Osmanlı Devleti, Diyarbakır, Lice, Kadı, Şer'iyye Sicili
Özet (Çeviri)
Sharia registers, political, social, administrative, economic etc. of the Ottoman Empire. These are first-hand sources that contain records and contain a wide range of information. In general, it consists of three sections. In this study; XIX. In the early part of the century (1327-1329 / 1909-1911) it included the transcription and evaluation of the Diyarbakır Şer'iyye registry, which was recorded with the 335 issue of the National Library in the Lice court. In the introduction section, information is given about the types of documents in which the courts and public registers are. In the first chapter, brief information was given about the history of Diyarbakır before and after the Ottoman Empire. In addition, the history of the town of Lice from antiquity to the Ottoman sovereignty was given and the historical structures in Lice were briefly mentioned. In the second chapter, transcription of the 335th issue was made and a summary of it was prepared. Abstracts are given at the beginning of the transcription of the documents. In the third chapter, the information in the said book was analyzed and the evaluations made here were evaluated. Keywords The Ottoman Empire, Diyarbakır, Lice, Kadi, Sharia Registry