Urfa ili Roma Dönemi kaya mezarları
Rock tombs of Roman Period in Şanlıurfa city
- Tez No: 551519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET FATİH GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İnsanoğlu çağlar boyunca dini ritüellerinin bir sonucu olarak bir takım yapılar ve objelerle kişiyi ölümsüzleştirme çabası içerisinde bulunmuşlardır. Ortaya koydukları ebedi istirahatgahlar, ölen kişinin toplum içerisindeki statüsüne göre şekillenmiş ve kullanılmışlardır. İnsanlığın Shanidar Mağarasında başlayan dini ritüelleri ve ölüye olan saygı Roma Döneminde en üst seviyeye ulaşmıştır. Anadolu toprakları üzerinde, hem bilimsel kazılar hem de yüzey araştırmaları sonucunda farklı dönemlere ait birçok mezar tipi tespit edilmiştir. Roma Dönemine ait izlerin yoğun olarak görüldüğü Urfa bölgesinde yine bu döneme ait kaya mezarlarına da sıkça rastlanmaktadır. Yaptığımız ön araştırma neticesinde tez çalışma konusu olarak belirlediğimiz alandaki nekropol ve mezarlar, imkânlar dâhilinde incelenmiş, belirli bir tipolojik düzen içerisinde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mankind, throughout the ages, has been involved in an attempt to immortalize people by some architectural constructions and objects as a result of religious rituals. The eternal resting places they have established have been shaped and used according to the status of the deceased in society. Religious rituals and respect for the dead, which began in the Shanidar Cave of mankind, reached the highest level in the Roman period. As a result of both scientific excavations and surface surveys on Anatolian soil, many types of graves belonging to different periods have been identified. The rock tombs of this period are also frequently encountered in the Urfa region where traces of the Roman period are seen intensely. As a result of the preliminary research that we have conducted, the necropolis and tombs we have identified as the thesis study were examined within the means and tried to be explained in a certain typological order.