Savaş olgusunun tiyatro metinlerine yansıması ve bir model oyun: Johnny Askere Gitti
The reflection of the war fact on theatre texts and a model play: Johnny Got His Gun
  1. Tez No: 551520
  2. Yazar: SERKAN ABEŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde savaş olgusunun tiyatro metinlerine yansıması model oyun çerçevesinde incelenmektedir. Model oyun olarak, Dalton Trumbo'nun aynı isimli romanından Bradley Rand Smith tarafından oyunlaştırılan“Johnny Askere Gitti”metni seçilmiştir. Savaş olgusunun tiyatro metinlerine yansıması incelenirken de romanın basım yılı olan 1939 tarihi baz alınmaktadır. Bu kapsamda 1. Dünya Savaşı, Büyük Buhran ve 2. Dünya Savaşı nedenleri ve sonuçlarıyla incelenmiş; bu dönemlerin metindeki izleri alıntılarla gösterilmiştir. Sonraki bölümde, savaşın yarattığı travma ve yıkımın birey üzerindeki etkileri incelenmektedir. Ardından 1. Dünya Savaşı, öncesi ve sonrasında ortaya çıkmış sanat akımları incelenmiştir. Gerçekçi sanata bir karşı çıkış olan bu akımlardan başlıcaları olan fütürizm, dadaizm, sürrealizm ve dışavurumculuk ele alınmıştır. Model oyunun da üslubu olan dışavurumculuk üzerinde daha ayrıntılı bir şekilde durulmaktadır. Akımın özellikleri anlatılırken diğer dışavurumcu sanat yapılarından da örnekler verilerek; bu örnekler ile model oyun arasındaki benzerlikler ortaya konulmaktadır. Bütün bu araştırmalardan elde edilen bilgilerle, metin analizi ve karakter analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the reflection of the war fact on theatre texts is studied within the scope of the model play. Johnny Got His Gun, which was dramatised by Bradley Rand Smith from the novel with the same name by Dalton Trumbo, is chosen as the model play. While the reflection of the war fact is being examined, the publication year of the novel, 1939, is used as the base. In this context, World War I, Great Depression and World War II are examined with their causes and effects. Also, the traces of those times on the text are indicated through citations. Thereinafter, the effects of trauma and destruction which were caused by war on the individual are studied. Then, the art movements which appeared before, during and after World War I are analyzed. Futurism, dadaism, surrealism and expressionism are dealt with because they are the main ones of those movements which showed up to protest the realistic art. Expressionism is emphasized in more detail because of its being the style of the model play. While the features of the movement are being expressed, other expressionist works of art are exemplified and the resemblances between those examples and the model play are revealed. In the light of this information, character and text analysis are done.