Shakespeare'in Lady Macbeth karakterinin kadın ve iktidar bağlamında incelenmesi
Analysis of Shakespeare's Lady Macbeth in the context of woman and power
  1. Tez No: 551522
  2. Yazar: MİNE SİMGE MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAZAN KESAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde iktidar olgusu, kadının toplumdaki var oluş süreci geçmişten günümüze detaylı olarak ele alınarak William Shakespeare'in Macbeth oyunundaki Lady Macbeth karakteri üzerinden incelenmiştir. Bu incelemede iktidar olgusunu kadın üzerinden belirleyerek oyundaki Lady Macbeth karakterini kadın ve iktidar bağlamında analiz edilmiĢtir. Lady Macbeth karakterinin iktidar isteğinin kökeni araştırılmış, karakterin kadınlığı ve iktidar istemi arasında bir ilişki kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, notion of power and existence of woman in society from past to today are examined in detail in the context of Lady Macbeth, who is a fictional character on William Shakespeare‟s play of Macbeth. In this examination, notion of power is determined on woman and Shakespeare‟s Lady Macbeth is analysed based on the context of woman and power. The origin of Lady Macbeth‟s will to power is studied and the relationship between femininity and will to power is established.