TBMM'de kadın parlamenterlerin verdikleri kanun tekliflerinin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi
Examination of law proposals given by women parliament arian in TBMM with content analysis method
- Tez No: 551577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM KURT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Geçmişten günümüze, kadınların siyasal alana katılımı ve kadın temsili tartışma konusu olmuştur. Kadınlar birçok yönden siyasal alanlardan uzak tutulmuşlardır. Kadınların siyasal haklarını elde etmeleri için uzun yıllar süren bir mücadele vermeleri gerekmiştir. Bu mücadele demokrasiden kadın hareketlerine kadar uzanan çok boyutlu bir süreci içermektedir. Bugün hala kadınların siyasal alandaki varlıkları ve yetersiz temsilleri konuşulmaya devam etmektedir. Bu süreçte kadınların siyasal kazanımları artsa da siyasetin eril yapısı değişmemiştir. Bu yüzden kadınların siyasetten uzak kalmalarının nedenlerini anlamak için önce kadınların toplumdaki konumlandırılışının anlaşılması gerekmektedir. Özellikle demokrasinin temel taşlarından olan parlamentolarda kadınların görünürlüğü çok düşük seviyededir. Bu da kadın meselesinin ve kadınla ilişkilendirilen konuların gündeme yeterince gelmemesine neden olmaktadır. Bazı durumlarda kadınların siyasal katılım oranları artsa bile, bu durum kadına ve kadın meselelerine bakışı değiştiren bir etki yaratmamaktadır. Bu bağlamda kadıların birer siyasi aktör olarak niceliksel katılımlarının yanı sıra niteliksel olarak temsili de önemli bir noktaya işaret etmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kadınların siyasal temsilleri ve kadın-demokrasi ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki bilhassa kadın parlamenterlerin, 21. ve 26. meclis dönemleri arasında; kadınla, kadınla ilişkilendirilen alanlarla ve sosyal konularla ilgili olarak verdikleri kanun tekliflerinin içerik analizi yapılmıştır. Kadın temsilinin niceliksel ve niteliksel ifadelerinin anlaşılması için önemli olan bu araştırmada, kadın vekillerin ilgili dönemler arasındaki sayısal artışlarının, ilgili konularda verilen kanun teklifleri üzerinden, parlamentoya yansıması incelenmiştir. Böylece, birçok yazına konu olan, kadın siyasetçilerin erkek meslektaşlarına göre fark yaratacak politikalar üretip üretmediği meselesinin anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, women's participation in political sphere and representation of woman have been the subject of discussion. Women were kept away from political areas in many ways.Women had to fight for long years to achieve their political rights.This struggle involves a multi-dimensional process from democracy to women's movements.Today, the political presence and inadequate representations of women is still being discussed. In this process, although the political gains of women increased, the masculine structure of politics has not changed. Therefore, in order to understand the reasons why women have stay away from politics, it is necessary to understand the position of women in society in the first place. Especially in parliaments, which are the cornerstones of democracy, the participation of women is very low. This, therefore, causes women's issues and issues associated with women to be less discussed. In some cases, even if women's political participation rates increase, this does not have an impact on women and women's issues. In this context, as well as quantitative representation of woman, as political actors, qualitative representation of them also points out an important detail. In this study, the political representation of women and women-democracy relationship were examined firstly. In this context, the content analysis of the law proposals –which are related to women, the fields associated with woman, and social issues– given by the especially female parliamentarians as a political participation tool between the 21st and the 26th parliamentary terms, was carried out thereafter. In this study, which is important for understanding the qualitative and quantitative expressions of representation of women, the reflection of the numeral increase of the female parliamentarians between the related terms of the parliament was studied through the given law proposals on related topics. Accordingly, it is aimed to make it clear whether women, the subject of many studies, have produced policies that will make a difference compared to their counterparts.