İnsan-doğa ilişkisi bağlamında güncel sanat
Current art in the context of human-nature relationship
  1. Tez No: 551600
  2. Yazar: ENES KURTARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İlkel toplumlardan modern toplumlara kadar olan süreç içerisinde insanın doğa ile ilişkilerine bakıldığında; modern toplumlarda özellikle de sanayi devrimi ile birlikte bu ilişkinin değiştiği görülmektedir. İnsanın doğa ile olan ilişkisi açısından köklü değişimin meydana geldiği toplumsal kırılma noktalarının, sanatsal alanda yansımalarını görebilmek adına, ilkel toplumlardan modern toplumlara kadar gelinen süreç de sanatın, insan-doğa ilişkisindeki yerinin incelenmesi gerekir.“Modern ve modern sonrası toplumların”değerlendirilerek, insan-doğa ilişkisinin güncel sanat içerisindeki yeri bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
From primitive societies to modern societies; It is seen that this relationship has changed in modern societies, especially with the industrial revolution. In order to see the reflections of the social break points in which the radical change in the human being is related to nature, from the primitive societies to the modern societies, the place of art human-nature relationship has be examined. By evoluating“modern and post-modern societies”, the place of human-nature relationship in contemporary art forms the basis of this research.