Doğa-insan iş birliği bağlamında oluşturulan sanatsal dil ve 'olasılıklar' temalı bir sergi önerisi
Artistic language created in the context of nature-human collaboration and proposal for an exhibition themed 'possibilities'
- Tez No: 842786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geçmişten günümüze doğa her zaman insanlığın bir parçası olmuştur. İnsanlık doğadan esinlenerek ve doğanın kaynaklarını kullanarak bireysel/toplumsal değişimlere yönelmiştir. Doğa aynı zamanda sanatın vazgeçilmez bir parçası olarak da değerlendirilmektedir. İlk insanların doğayı ve yaşamı mağara duvarlarına resmetmesi ile başlayan sanat günümüze kadar birçok değişim ve dönüşüm geçirmiştir. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra başlayan bu süreçte, sanatçılar temsilden uzaklaşıp kavrama öncelik vermişlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, endüstriyel sistemin doğal kaynakları sorumsuz ve sorgusuzca kullanması sebebi ile küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi, denizlerde ve karada verimliliğin azalması gibi dünya çapında yaşanan sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu problemleri göz ardı etmeyen bireyler olarak sanatçılar, çevre bilinci bağlamında insan-doğa ilişkisi üzerine yaptığı üretimler aracılığı ile izleyicilerin farkındalık kazanmasını hedeflemektedirler. Çağdaş sanatta doğa ve çevre teması ilk olarak Arazi Sanatı ekseninde ortaya çıkmış ve bu yaklaşım daha sonra yeni çevreci akımların oluşmasına ön ayak olmuştur. Bu sanat akımlarında sanatçılar, doğa içinde ve doğa aracılığı ile çevreci üretimlerde bulunarak geleceğe ışık tutmakta ve sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu göstermektedirler. Çağdaş sanatın her türlü malzeme ve tekniğe açık olan yapısından yararlanan bu sanatçılar çok çeşitli alanlarda üretimde bulunabilmektedirler. Doğa-insan iş birliği bağlamında oluşturulan sanatsal dili kullanan sanatçılar çalışmalarının tümünde veya bir kısmında ağaç, toprak, taş, su gibi doğal malzemeler kullanabilmektedir. Ayrıca çevre bilincini öncelikli problem olarak gören bazı sanatçılar da tüketim kültürünün bir sonucu olarak insan üretimi atık malzemeler ile eserler üretmektedirler. Bu çalışma, çevre bilincini ve ekolojik dengeyi odağına alan, küresel çapta yaşanan güncel çevre problemlerine karşı çözüm olanaklarını sanatsal bir şekilde ifade eden sanatçılara odaklanmaktadır. Doğa-insan iş birliği bağlamında oluşturulan sanatsal dil açısından değerlendirilen iki ve üç boyutlu uygulamaları kapsayan“Olasılıklar”temalı sergide yer alan çalışmalar değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sanat, Çağdaş Sanat, Doğa, Çevre, Mekân.
Özet (Çeviri)
From past to present, nature has always been a part of humanity. Humanity has turned to individual/social changes by being inspired by nature and using the resources of nature. Nature is also considered as an indispensable part of art. Art, which started with the first people to paint nature and life on cave walls, has undergone many changes and transformations until today. Especially in this process, which started after the 1960s, artists moved away from representation and gave priority to the concept. With the development of technology, worldwide problems such as global warming, depletion of the ozone layer and on land have emerged due to the irresponsible and unquestioning use of natural resources by the industrial system. As individuals who do not ignore these problems, artists aim to raise awareness of the audience through their productions on the human-nature relationship in the context of environmental awareness. The theme of nature and environment in contemporary art first emerged on the axis of Land Art, and this approach later paved the way for the formation of new environmentalist movements. In these art movements, artists shed light on the future and show that a sustainable life is possible by making environmentally friendly productions in and through nature. Benefiting from the structure of contemporary art that is open to all kinds of materials and techniques, these artists can produce in a wide variety of fields. Using the artistic language created in the context of nature-human cooperation, artists can use natural materials such as wood, soil, stone, water in all or part of their work. In addition, some artists, produce works with human-made waste materials as a result of consumption culture. This study focuses on artists who focus on environmental awareness and ecological balance, and artistically express the solutions to current environmental problems experienced on a global scale. The works included in the exhibition with the theme of“Possibilities”, which includes two- and three-dimensional applications evaluated in terms of artistic language created in the context of nature-human cooperation, are evaluated. Key Words : Art, Contemporary Art, Nature, Enviroment, Space.