Güncel sanatta bir imge olarak doğa'nın ele alınış biçimi
The management of nature as an image in contemporary art
- Tez No: 823339
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğadan esinlenme, bütün kültürlerin temelinde yatar ve birçok sanat uygulamasının kaynağı niteliğindedir. Geçmişten günümüze üretilen teknolojik yenilikler sayesinde doğa imgesinin sanatsal ifadesinde önemli dönüşüm hareketleri yaşanmıştır. Yapay zeka teknolojileri de aynı gelişimi sürdürmeye devam etmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında, doğa kavramının ortaya çıkışı tarihinden itibaren süreç içerisinde uğradığı değişiklikleri belirleyip güncel sanatta farklı ele alınış biçimlerini sanatçı eserlerinden örneklerle birlikte analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda güncel sanat uygulamaları içinde özellikle doğa imgesinin yapay zeka kavramı ile ele alınış biçimleri tez çalışmasında alan yazındaki doğa ile ilgili kavramların ve tez konusu çerçevesinde yapılan çalışmaların geniş çaplı incelenmesi için literatür taraması modelinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda doğa insan ilişkisini betimleyen imgesel kavramların bir beraberlik veya bir neden sonuç ilişkisi içinde olduğu gözlemlenmiştir. Bu da doğa ve insan etkileşiminin tek bir boyuta sahip olmadığının bir göstergesi olduğunu göstermektedir. Sanat eserlerinde imgesel anlamların birbirleri ile sıkı bir etkileşim içinde olduğu tespit edilmiş ve çağımızın sosyo kültürel özellikleri bağlamında toplumda meydana gelen çevre sorunları, yabancılaşmanın getirdiği kimlik sorunları beraberinde varoluş, aidiyet ve özgürlük sorunlarını da görünür kıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inspiration from nature lies at the foundation of all cultures and is the source of many art practices. Thanks to the technological innovations produced from the past to the present, important transformation movements have been experienced in the artistic expression of the image of nature. Artificial intelligence technologies continue to maintain the same development. In this thesis, it has been carried out in order to determine the changes that the concept of nature has undergone in the process since its emergence and to analyze the different approaches in contemporary art with examples from the works of artists. For this purpose, the literature review model was used to examine the concepts related to nature in the literature and the studies carried out within the framework of the thesis subject in the thesis study, especially the ways in which the image of nature is handled with the concept of artificial intelligence among contemporary art practices. As a result of the research, it has been observed that the imaginary concepts describing the nature-human relationship are in a togetherness or a cause-effect relationship. This shows that it is an indication that nature and human interaction do not have a single dimension. It has been determined that the imaginary meanings in the works of art are in close interaction with each other and it has been determined that the environmental problems occurring in the society in the context of the socio-cultural characteristics of our age, the identity problems brought by alienation, as well as the problems of existence, belonging and freedom.