Kosova'nın Prizren şehrinde yaşayan Türklerin etnik ve dini kimlik algısı ve aidiyet bilinci
Ethnic and religious identity perception and consciousness of belonging of Turks living in Prizren city of Kosovo
- Tez No: 551606
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kimlik kavramı, bireylerin belirli özelliklerini ortaya koymalarının yanı sıra bireylerin aidiyetlerini de belirtmektedir. Bireylerin doğumlarından itibaren sosyalizasyon sürecinin de desteğiyle oluşmaya başlayan kimlikler, bireylerin toplumdaki yerlerini, aynı zamanda dini ve etnik aidiyetleri gibi özelliklerini belirterek bireyin varlığını sürdürebilmesi adına belirleyici ve ayrıştırıcı bir unsur görevi görmektedirler. Balkanlarda asırlardır var olan Türkler, asırlar boyunca kimliklerinin varlığını sürdürebilmek için pek çok mücadelenin içinde yer almıştırlar. Asırlar boyu gerek hakim nüfusu oluşturan, gerekse azınlık nüfusunu oluşturan Türkler hala Balkanlarda Türklüğü yaşatmanın mücadelesini vermektedirler. Bu mücadeleler, bu tez çalışmasının inceleme konusunun kapsamını oluşturan Kosova'nın Prizren şehrinde yaşayan Türklerin kendilerini ifade etme biçimlerinde de birtakım farklılıkların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Balkanlarda Osmanlı'nın hakimiyetinin sona ermesinin ardından Türkler, Balkanları Osmanlı Devletinin kendilerine bıraktığı bir emanet olarak algılamıştır. Bölgede söz sahibi olmak isteyen diğer uluslar tarafından birçok defa asimile edilmeye çalışılmaları nedeniyle de etnik kimliklerini ve dini kimliklerini daha fazla ön plana çıkarır hale gelmiştir. Bu çalışmada Kosova'nın Prizren şehrinde yaşayan Türklerin etnik kimlik ve dini kimlik kavramlarına yönelik algılarının incelenmesine ek olarak, Prizren'de yaşayan Türklerin aidiyet bilinci ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of identity refers to not only specific characteristic of individuals, but also the sense of belonging for them. Identities, whose formations are initiated by means of socialization processes beginning from the birth of individuals, serve as decisive and dissociative elements in order for individuals to survive by specifying some of their characteristics such as their position in society, together with their religious and ethnic belonging at the same time. Having existed as an ethnic group in the Balkans for centuries, Turks have been involved in many struggles in order to maintain their identity throughout the centuries. Constituting either the dominant population or the minority population for centuries, they are still struggling to retain their Turkishness in the Balkans. These struggles have led to the emergence of some differences in the ways Turks living in the city of Prizren in Kosovo express themselves, which forms the scope of analysis for this thesis study. Following the end of the Ottoman rule in the Balkans, the Turks perceived the Balkans as an area entrusted to them by the Ottoman Empire. As there have been a lot of attempts to assimilate them by the other nations willing to assert their voices in the region, it has become more important for Turks to emphasize their ethnic and religious identities. In this study, in addition to examining the perceptions of the Turks living in Prizren city of Kosovo for the concepts of ethnic identity and religious identity, the consciousness of belongingness of the Turks living in Prizren was tried to be revealed.