Bisfenol A (BPA)'nın tatlı su midyesi (unio, bivalvia) üzerindeki akut toksisitesi
Acute toxicity effects of bisphenol A (BPA) on the freshwater bivalve (unio, bivalvia)
- Tez No: 551633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günlük yaşamımızda geniş kullanım alanına sahip olan plastik malzemelerde bulunan Bisfenol A (BFA), gıda, içme suyu ve inhalasyonla insan vücuduna alınabilinen zehirli bir bileşiktir. Bu çalışmada toplam 75 adet U. mancus eucirrus türü tatlı su midyesi kullanılmıştır. Midyeler her akvaryumda 15'er adet birey olmak üzere 5 gruba ayrılmış ve bütün gruplar 96 saat süresince Bisfenol-A'ya (kontrol grubu, 0.1 mg/L, 1 mg/L, 5 mg/L ve 10 mg/L) maruz bırakılmıştır. BFA'nın midyelerin fiziksel özelliklerine etkisini incelemek amacıyla, midyelerin ağırlıkları, boyları, enleri ve kalınlıkları ölçülmüştür ve kontrol grubuna göre anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ayrıca BFA'nın toplam hemosit sayısına, doku malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeylerine olan etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA), which is widely used in our daily life, is a toxic compound that can be taken to human body by food, drinking water and inhalation. A total of 75 Unio mancus eucirrus fresh water mussels were used in this study. The mussels were divided into 5 groups as 15 individuals in each aquarium anda ll groups were exposed to Bisphenol A (control group, 0.1 mg/L, 1 mg/L, 5 mg/L and 10 mg/L) for 96 hours. Weights, lengths, widths and thicknesses of the mussels were measured in order to investigate the effect of BFA on the physical properties, but no significant difference was found compared to the control group. In addition, the effect of BPA on total hemocyte count, tissue malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels were determined.