Aydın yöresi zeybek dansı hareket semiyotikleri ile çağdaş dans koreografisi
Aydin region with zeybek dance movement semiotics contemporary dance choreography
- Tez No: 551640
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; Aydın yöresi Zeybek dansı hareket semiyotikleriyle, çağdaş dans koreografisi oluşturmak hedeflenmiştir. Aydın yöresi Zeybek dansı Hareket semiyotikleri esas alınarak, farklı doğaçlama çalışmaların rehberliğinde koreografik araştırmalar yapılmıştır. Bu bağlamda geleneksel Zeybek dansı yeniden yorumlanmıştır. Güncel hareket formları zaman, mekân ve araç kavramlarıyla ilişkilendirilerek tartışmaya açılmaktadır. Araştırma aşamasında tasarlanan sekiz oturumluk atölyeler Ege Üniversitesi, Devlet Türk Müziği Konservatuvarı, Türk halk oyunları bölümü öğrencileriyle haftada bir kez üç saat olmak üzere 2 ay boyunca sürdürülmüştür. Araştırma boyunca toplam otuz beş dansçının katılım gösterdiği atölyeler tamamlanmıştır. Bu süreçte, edinilen bilgiler ve hareket araştırmaları 4 kişilik grup çalışmasıyla MSGSÜ İDK Çağdaş Dans Anasanat Dalı stüdyolarında sürdürülmüştür. 1 erkek halk dansçısı, 3 kadın çağdaş dans eğitimi alan dansçı ve 1 erkek halk dansları, çağdaş dans eğitimli dansçıyla hareket araştırması yapılmıştır. Eser, yirmi dakikalık solo performans olarak tamamlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Zeybek, Çağdaş Dans, Semiyotik, Halk Dansları.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to create contemporary dance choreography with Zeybek dance movement semiotics in Aydın region. Zeybek dance in Aydın region Based on movement semiotics, choreographic studies were conducted with the guidance of different improvisation studies. In this context, traditional Zeybek dance was reinterpreted. Current forms of movement are opened to discussion by relating them to the concepts of time, space and vehicle. The eight-session workshops, which were designed during the research phase, were conducted with Ege University, State Turkish Music Conservatory, Turkish Folk Dance Department students for two months, three hours a week. During the study, a total of thirty-five dancers participated in the workshops. In this process, the information and movement researches were carried out in the studios of MSGSÜ İDK Contemporary Dance Department with a group of 4 people. One male folk dancer, three female contemporary dance dancers and one male folk dance, contemporary dance educated dancer were studied in motion. The work was completed as a twenty-minute solo performance. KEY WORDS: Zeybek, Contemporary Dance, Semiotics, Folk Dances.