Aydın geleneksel müzik kültürü içinde kaynak kişi ve ağır zeybek icracısı olarak Emin Tenekeci
Emin Tenekeci as source person and heavy zeybek performer in Aydın traditional music culture
  1. Tez No: 747956
  2. Yazar: METİN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Aydın yöresi müzik kültürü çok eski dönem Türkmen yerleşimlerinin etkisi ile Anadolu kültürü adına önem arz eden bir kültür değeridir. Özellikle dans kültürünü ve bu anlamda zeybek havalarının yeri Aydın müzik kültürü içinde ayrıcalıklı bir konuma yerleşmektedir. Gittikçe popüler kültürün etkisi ile ciddi değişikliklerle karşılaşan söz konusu müzik ve dans repertuarının temel özelliklerinin anlaşabilmesi ve toplumsal hafıza ile aktarabilmesi adına yerel müzisyenlerin önemi çok büyüktür. Emin Tenekeci hem usta bir icracı hem de kaynak kişi olarak bu repertuar aktarımında önemli bir rol oynamaktadır. Bu anlamda Emin Tenekeci ile yapılacak çalışmalar Aydın bölgesi müzik kültürünün köklerinin anlaşılabilmesi adına önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The music culture of the Aydın region is an important cultural value in the name of Anatolian culture with the influence of ancient Turkmen settlements. Especially the place of dance culture and zeybek music in this sense is located in a privileged position within Aydın music culture. Faced with serious changes with the influence of increasingly popular culture, it is of great importance for local musicians to understand and transfer the basic features of this repertoire of music and dance with social memory. Emin Tenekeci plays an important role in this repertoire transfer both as a master performer and an oral source. In this sense, studies with Emin Tenekeci are important for understanding the roots of music culture in Aydın region.