Câhiliye'den Kur'ân'a yönetim kavramlarının tarihi semantiği (Adalet, biat, ehliyet, itaat, şura)
From jahiliye – ignorance - of the Quran historical semantics of administrative terms
- Tez No: 551662
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
AraĢtırmadaki hedef, Kur‟ân‟da yer alan yönetim kavramlarından ilke ve değer mahiyeti taĢıyan; adalet, biat, ehliyet, itâat ve Ģuranın tarihi zemini üzerinde durularak; ilgili kavramların tarihi süreç içerisinde nasıl bir mana ve muhteva içerdiğini ve Kur‟ân‟la birlikte nasıl bir değiĢime uğradığını ortaya koymaktır. Bu münasebetle giriĢ bölümünde araĢtırmanın konu, amaç ve yöntemine dair malumat verilmiĢtir. I. Bölümde, Kur‟ân‟ın nüzul öncesi dönemine isim olan Câhiliye kavramının mahiyeti, zamanı ve o dönemle ilgili kaynaklar hakkında bilgi verilmiĢtir. II. bölümde, Câhiliye döneminde Arabistan ve çevresinde hakim olan imparatorluk, devlet, Ģehir devletleri ve kabile yapıları incelenmiĢtir. AraĢtırmanın merkezini teĢkil eden III. bölümde, Kur‟ân‟da yer alan beĢ temel yönetim kavramının Câhiliye döneminde nasıl bir anlama sahip olduğu araĢtırılarak, ilgili kavramların Kur‟ân‟la kazandığı mana ve mahiyet ortaya konulmaya çalıĢılmıĢtır. Sonuç bölümünde ise ilgili kavramların incelenmesi sonucunda ulaĢılan kanaat ve düĢünceler serdedilmiĢtir
Özet (Çeviri)
The objective in this study is to emphasize the historical ground of justice, allegiance, competence, obedience and council which are the administrative terms possessing base and value in the Quran and to show what kind of meaning and content the related concepts contain in the historical process and how they have undergone a change with the Quran. In this regard, some information regarding the subject, aim and method of the research has been given in the introduction part. Chapter 1 consists of information concerning the nature, time and resources related to pre-revelation of the Quran that is named after Jahiliya (Ignorance). In chapter 2, the empires, the states, the city-states and tribal structures that dominated Arabia and its surroundings during the period of Jahiliya are examined. In chapter 3 which constitute the center of the study, it is focused on what kind of meaning the five basic concepts of administration in the Quran used to have in the period of Jahiliya, and how the related terms have gained meaning and essence with/in the Quran. In the conclusion, the convictions and opinions obtained as a result of the research of the related terms are explained