Alemüddîn es-Sehâvî'nin Fethü'l- Vasîd fî Şerhi'l- Kasîd isimli eserinin kıraat ilmi açısından tahlili
Analysis of Alemüddin es-Sehâvî's Fethu'l- Vasîd fî Şerhi'l- Kasîd with regard to the ilm al-qiraat
  1. Tez No: 551663
  2. Yazar: HATİCE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kur'an'ın nüzûlü ile teşekkül süreci başlayan kıraat ilmine dair sayısız eser yazılmıştır. Bu eserler içinde, kıraat ilminin öğrenilmesinde halen temel kaynak olarak okutulan Kâsım b. Firrûh eş-Şâtıbî'nin Hırzü'l-Emânî ve Vechü't-Tehâni isimli manzumunun ayrı bir yeri vardır. Kendine mahsus remizleri, zengin içeriği ve üslup özelliği ile mütehassıs olmadan anlaşılması mümkün olmayan eser üzerine pek çok şerh çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalar içinde, uzun yıllar Şâtıbî'nin rahle-i tedrîsinden geçmiş öğrencisi Alemüddîn es-Sehâvî'nin yazdığı Fethü'l-Vasîd fî Şerhi'l-Kasîd, simge ve rumuzlarla dolu az kelam ile anlatılmak isteneni, hocasının muradına uygun olarak açıklaması itibariyle farklı bir yerde durur. Fethü'l-Vasîd fî Şerhi'l-Kasîd'in kıraat ilmi açısından tahlilini içeren çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, önemi, amacı ve kaynakları bilgilerinin yanında, Hırzü'l-Emânî'nin manzum formda telif edilmesi sebebiyle, manzum telif geleneği ve kıraat ilmindeki başlıca örneklerinin bilgisi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü müellif va şârihin hayatı, ilmi kişiliği, kıraat ilmindeki yeri ve eserleri bilgileri ile, Hırzü'l- Emânî'nin kıraat ilmindeki yeri ve eser üzerine yapılmış çalışmalar bilgilerini kapsar. Çalışmanın ikinci bölümü ise şerh Fethü'l-Vasîd fî Şerhi'l-Kasîd'in tanıtımı ve kıraat ilmi açısından tahlilinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
Numerous works have been written about the science of recitation, which began with the formation of the Qur'an. Kâsım b. Firrûh eş-Şâtıbî. In these works, Kâsım b. Firrûh eş-Şâtıbî's verses called Hırzül-Emânî ve Vechü't-Tehâni which are still taught as the main source in the learning of the science of ılm al-qıraat have a special place pseudonym. Many annotations have been made on the work which cannot be understood without being specialist of its unique pseudonyms, rich content and stylistic feature. Within these studies, Fethü'l-Vasîd fî Şerhi'l-Kasîd, written by Alemüddîn es-Sehâvî, who had been Şâtıbî's student for a long time has a different place because it explains what is meant by his teacher with a few words full of symbols and pseudonyms. The study including the analysis of Fethül-Vasîd fî Şerhil-Kasîd with regard to the ılm al-qıraat recitation consists of introduction and two parts. In the introduction part, besides the knowledge of the subject, importance, purpose and sources of the study, by virtue of the fact that Hırzü'l-Emânî was compiled in the verse form, the knowledge of main examples in the tradition of verse copyright and ılm al-qıraat has been given. The first part of the study involves the life of the author and expounder, scholarly personality, his place in the science of recitation and his works, knowledge, the place of Hırzü'l- Emânî in the ılm al-qıraat and studies on the work. The second part of the study consists of presentation of the annotation Fethü'l-Vasîd fî Şerhi'l-Kasîd and regard to the ılm al-qıraat.