Bir tahakkümün adı: Oryantalizm ve şarklılaştırma
The name of domination: Orientalism and orientalization
  1. Tez No: 551665
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Edward Said‟in eserleri üzerinden temellenerek Batı dünyasının Doğu üzerinde kurduğu tahakkümde geçmişin ve ortak deneyimlerin, Doğu üzerinde nasıl bir süreklilik kazandığını inceleyecek bu çalışma, aynı zamanda egemen söylemden etkilenen yerel uluslar ile iktidarın nasıl bir ilişki kurduğunu anlatmaya çalışacaktır. Çalışmanın çıkış noktasını Edward Said‟in Şarkiyatçılık kitabı belirgin hale getirir. Aynı zamanda Batı ve Doğu dünyasının entelektüele duyduğu inanç çalışmanın temel tartışmalarından birisi olacaktır. Edward Said, 1978 yılında yayımlanan Şarkiyatçılık eserinde oryantalizmi, sömürgeciliğin keşif kolu olarak nitelendirir. Ayrıca oryantalizmi iktidar ve entelektüelin şeceresini ortaya döken bir akademik disiplin olarak tasavvur eder. Bu tasavvur üzerine yükselen yeni anlayışlar ve eleştiriler Şarklılaştırılan dünya ile Batı egemenliğini sorgular. Said‟le birlikte Bourdieu düşünceleri de çalışmanın her bölümünde hissedilecektir. Bugün geçmişten daha parlak değildir. Bugüne kadar yapısal sorunlar bir kartopu gibi büyüyerek krize neden olmaktadır. Batı dünyasının kemikleşmiş bilgi dağarcığı yeni kavramlara duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Her zamankinden daha fazla bağımsız entelektüellere ihtiyaç duyan dünya ve tahakkümün sürekli yeniden üretildiği Şark, bu çalışmanın genel konusunu oluştururken, geleceğe dair küresel adalet ve eşitlik fikrini pekiştirecektir.
Özet (Çeviri)
This study, which is based on the works of Edward Said will examine how the past and common experiences have turned into domination of the West over the East and will try to explain, at the same time, the relationship between the local nations and the rulership which affected by the dominant discourse. The starting point of the study becomes apparent with the book of Edward Said's“Orientalism”. At the same time, the belief of the Western and Eastern world in the intellectual will be one of the main debates of the study. Edward Said describes Orientalism as vanguard of colonialism in his book published in 1978. He also conceives of orientalism as an academic discipline that reveals the roots of power and the intellectual. The new insights and criticisms rising upon this imagination question western dominance through the orientalized world. Bourdieu's thoughts, along with Said's, will also be felt in every part of the study. Today is not brighter than the past. Up to the present, structural problems have been growing like a snowball and causing a crisis. The ossified knowledge of the Western world increases the need for new concepts. The world which needs independent intellectuals more than ever and the East in which the domination is constantly reproduced constitute the main topic of the study and reinforce the idea of global justice and equality for the future.