Oryantalizm'in İslâm'a karşı mücadelede Kur'ân kaynaklı iddialarının tenkîdi
The arguments that orientalism consides any Qur'an discrimination in the intellectual struggle against Islam
  1. Tez No: 837785
  2. Yazar: MERVE OKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Oryantalizm, tarih boyunca siyasi, dinî, ideolojik kaygılarla Doğu ile mücadele içerisinde olmuş, bu doğrultuda anlamı, süreç içerisindeki faaliyetleri de değişkenlik göstermiştir. Diğer alanlardaki çabaları Doğu üzerinde tahakkümüne yetmeyen Batı, oryantalizm adı altında yürüttüğü ilmî(!) faaliyetlerle İslâm'ı inançları, ibadetleri, tarihi gibi birçok konuda eleştiriye tâbi tutmuştur. Ön kabullü, akademik ve ilmî üsluba uymayan yöntemlerle yapmış olduğu çalışmalar ile bu dini yanlış tanıtma gayretinde bulunmuş ve Doğu- Batı mücadelesini iftira boyutundaki çalışmalarıyla lehine çevirmeye çabalamıştır. Bu çalışmanın amacı oryantalizmin tarihinden, oryantalistlerin yapmış oldukları çalışmalardan yola çıkarak onların niyetlerini anlamak ve eleştirilerine Kur'âni ve mantıkî delillerle, onların aksine objektif ve ilmî bir üslupla cevap vermeye çalışmaktır. Oryantalistlerin iddialarını delillendirirken kullandıkları kaynaklar, olaylara bakış açıları, zayıf rivayetlere kesin bilgi şeklinde yer vermeleri gibi gayri ilmî yöntemler, amaçlarının ilim değil kendi düşüncelerini haklı çıkarma çabasından ibaret olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, orientalism has been in a struggle with the East due to political, religious and ideological concerns, and its meaning and activities in the process have changed in this direction. The West, whose efforts in other fields were not enough to dominate the East, subjected Islam to criticism on many issues such as its beliefs, worship and history, with its scientific (!) activities under the name of orientalism. He made an effort to misrepresent this religion with the studies he carried out with methods that did not comply with the pre-acceptance, academic and scientific style, and he tried to turn the East-West struggle in his favor with his studies in the dimension of slander. The aim of this study is to understand the intentions of orientalists based on the history of orientalism and the studies they have done, and to try to respond to their criticisms with Qur'anic and logical proofs, on the contrary, with an objective and scientific style. The non-scientific methods such as the sources that orientalists use while proving their claims, their perspectives on events, and their inclusion of weak narrations as precise information show that their aim is not science but an effort to justify their own thoughts shows.