Hastane içinde gelişen akut stent trombozu vakalarında uygulanan primer perkütan koroner girişimin başarısına etki eden klinik ve hematolojik parametreler
- Tez No: 551670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN MADEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç. Stent trombozu (STr), perkütan koroner stent uygulanması sonrası karşılaşılabilen ciddi ve korkulan bir komplikasyondur. STr'nun tedavisinde standart yaklaşım, mümkün olan en kısa zamanda balon anjiyoplasti ve/veya stent uygulanması ile tekrar reperfüzyonun sağlanmasıdır. Daha önce yapılan bir çok çalışmada, akut koroner sendrom nedeni ile yapılan primer perkütan koroner girişimin (PKG) başarısını öngörmede etkili olabilecek faktörler araştırılmıştır. Literatürde, akut stent trombozu sonrası yapılan PKG'nin başarısına veya reperfüzyon başarısızlığına etki eden faktörleri araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, hastane içi akut STr nedeniyle PKG yapılan hastalarda reperfüzyon başarısına etki eden klinik, hematolojik ve biyokimyasal faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Metod. Ocak 2009- Aralık 2013 yılları arasında, aynı merkezde nativ damarına PKG yapılmış 8815 hasta geriye dönük olarak tarandı. Hastane içerisinde akut STr gelişmiş ve tekrar PKG yapılmış olan 108 hasta çalışmaya dahil edildi. Akut STr tanısı klinik ve anjiyografik olarak Akademik Araştırma Birliği (ARC) kriterlerine göre konuldu. Hastalar, STr nedeni ile yapılan PKG sonrası anjiyografik olarak TIMI akımlarına göre iki gruba ayrıldı. TIMI akımı 0-1-2 olan hastalar no-reflow yani reperfüzyonun başarısız olduğu grup, TIMI-3 akımı olanlar ise başarılı reperfüzyon grup olarak kabul edildi ve bu gruplar arasında istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular. 21 (% 25) hastada başarısız reperfüzyon olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Stent thrombosis (ST) is a rare but serious complication following coronary stent implantation and it is associated with high risk of reperfusion failure despite the percutaneous coronary intervention (PCI). Predictive factors of successful intervention in patients with acute coronary syndromes have been previously reported in various studies. The aim of this study was to determine the predictive factors of impaired reperfusion in patients with acute ST. Method. A total of 8,815 patients underwent coronary stent implantation in a single center from January 2009 to December 2013 were retrospectively screened. 108 patients with definitive acute ST who had undergone PCI (balloon angioplasty or stent implantation) for the treatment of ST were consecutively enrolled in this study. Acute ST was defined according to the Academic Research Consortium definitions. The patients were divided into the two groups according to the post-PCI TIMI flow and TIMI flow