2012-2017 yılları arasında Türkiye de Suriyeli göçmenlerin belgesel filmlerde görselleştirilmesi
Visualizotion of documantary films of Syrian immigants in Turkey between 2012 – 2017
  1. Tez No: 551689
  2. Yazar: ZEYNEP ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Göç olgusu, yapısı itibariyle göç eden ve göç edilen toplumları etkilemektedir. Bugün dünyanın en büyük göç olaylarından biri sayılan Suriyeli göçmenler meselesi, en çokta komşusu olan Türkiye'yi etkilemektedir. Savaş sebebiyle Türkiye'ye gelen yüz binlerce Suriyeli göçmenin, ülkemizde yaşadıkları zorluklar, değişimler ve dönüşümler doğal olarak sanatçıları da etkileyecek bir durumdur. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerle ilgili yapılmış belgesel filmler üzerinden yönetmenlerin bakış açıları ve anlatım biçimleri incelenmiştir. Yönetmenler, anlatıyı tasarımlarken, kamerayı konumlandırdıkları yer, konuyu ele alış şekilleri, kurguda önceledikleri konu başlıkları veya konuşmaların içeriği ve birbiriyle bağlantısı, bakış açılarını ortaya koymaktadır. Beş bölümden oluşan tezde, Suriyeli göçmenlerin yaşadığı iç savaş ve bu savaş sonucunda yaşadıkları göç olgusuna değinilir. Belgesel sinema ve belgesel-gerçeklik ilişkisi, belgeselin işlevi, belgesel bellek ilişkisine dair bilgiler yer alır. Dördüncü bölümde örneklem olarak ele alınan yedi film izlenip, çözümlenmiştir. Beşinci bölümde filmlerin yönetmenleri ile yapılan yazılı mülakatlar yapılmıştır. Çözümleme ve mülakat sorularına verilen cevaplardan yola çıkılarak, bir anlatı biçimi olan Belgesel filmlerde, yönetmenlerin Suriyeli göçmenleri nasıl görselleştirdiklerine, anlatılarını nasıl oluşturduklarına ve konularına yaklaşımlarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of immigration, influences societies that migrate and are migrated, Syrian migrants issue, has an affects in neighboring countries, especially Turkey. The difficulties, challenges and transformations of hundred thousands of Syrian immigrants who came to Turkey because of war, will naturally has an impact on artists as well. In this thesis, the perspective of documentary directors and their narrative styles were examined through the documentary films that they filmed about Syrian refugees in Turkey. When the directors designing the fiction, they also present where they position the camera, how they approach to the subject, which subject titles they use, the content of speeches and their connection with each other. The thesis, which consists of five chapters mentions civil war experienced by Syrian migrants and migration fact they experienced because of this war. Further, it points out the documentary cinema and documentary-reality, the function of the documentary, and the relationship between documentary and memory. In the fourth chapter, seven documentary films, which were taken as samples, were observed and analyzed. In the director of the films. In the fifth chapter, written interviews were made with the director of the films. Based on the answers to the analysis and interview questions, how Syrian migrants are visualized, how their narratives are formed and the directors approach to the subject were examined .