Designing effective anti-smoking public service announcements based on the independent and interdependent self-construals of smokers
Sigara içenlerin bağımsız ve karşılıklı bağımlı benlik kurgularına bağlı olarak etkili sigara karşıtı kamu spotları tasarlama
- Tez No: 551690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FORREST WATSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Benliği, diğerlerinden ayrı ya da diğerleriyle bağlantılı olarak tanımlayan benlik kurgusu kavramı, benliği temelde bağımsız ve karşılıklı bağımlı olarak ikiye ayırır. Kültürün bireycilik ve toplulukçuluk boyutları göz önüne alınarak, benlik kurgusu kavramı birçok kültürlerarası çalışmada belgelenmiştir. Buna rağmen, literatüre çoğunlukla nicel çalışmalar hâkimdir. Bu çalışma, konuya yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve sanat temelli metodoloji olarak iki nitel araştırma metodolojisi uygulaması açısından diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Bu tez, sigara içenlerin davranışlarını sosyal pazarlama perspektifi açısından anlamada benlik kurgusu kavramını kullanmaktadır. Bu nedenle, bir sosyal pazarlama aracı olan sigara karşıtı kamu spotlarına odaklanmaktadır. Daha spesifik olarak bu tez, bağımsız ve karşılıklı bağımlı benlik kurgularına sahip sigara içenlere yönelik sigara karşıtı kamu spotlarında kullanılan farklı mesaj içeriklerinin etkinliğini analiz etmektedir. Bu iki kavramı birlikte değerlendiren sınırlı sayıdaki çalışma nedeniyle bu çalışma, sigara karşıtı kamu spotları için etkili içerikler önererek literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Sigara içenlerin benlik kurguları ile sigara içme davranışları arasındaki ilişkileri anlamak için, katılımcıların yarı yapılandırılmış görüşmeleri ve kişisel çizimleri analiz edilmiştir. Bulgular, sigara içenlerin sigarayı bırakma niyetlerini artırmak için bireysel mesaj içeriğinin, bağımsız benlik kurgusuna sahip sigara içenler üzerinde etkili olabileceğini; kolektivist mesaj içeriğinin ise karşılıklı bağımlı benlik kurgusuna sahip sigara içenler üzerinde etkili olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların görüşlerinin analizi neticesinde her iki mesaj içeriği için üç etkin tema ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, halk sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan kamu yetkilileri ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The self-construal concept, which describes the self as separate from others or as connected with others, basically divides the self into two aspects as independent and interdependent. Considering the individualistic and collectivistic dimensions of culture, the self-construal concept has been well documented in many cross-cultural studies. However, the literature is mostly dominated by quantitative studies. This study differentiates from other studies in terms of applying two qualitative research methodologies to the subject as semi-structured in-depth interviews and art-based methodology. This thesis applies the self-construal concept to understanding behaviors of smokers in terms of a social marketing perspective. For this reason, it focuses on anti-smoking public service announcements (PSAs) as a tool for social marketing. More specifically, this thesis analyzes the effectiveness of different message contents used in anti-smoking PSAs for smokers with independent and interdependent self-construals. Due to the limited number of studies which consider both concepts together, this research aims to contribute to the literature by suggesting effective contents for anti-smoking PSAs. In order to understand the relationships between smokers' self-construals and their smoking behaviors, semi-structured interviews and personal drawings of the participants were analyzed. The findings demonstrate that individualistic message content can be effective for smokers with independent self-construal, while collectivistic message content can be effective for smokers with interdependent self-construal to increase their quitting intentions. Furthermore, three effective themes for both message contents emerged according to the analysis of the participants' reflections. The implications of this study are important for public policy makers and nonprofit organizations which aim to improve public health.