Aort stenozlu hastalarda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının strain ve strain rate ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular systolic functions with strain and strain rate in patients with aortic stenosis
- Tez No: 551688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kalbin sistolik fonksiyonlarını değerlendirirken ekokardiyografik olarak genellikle yataylamasına olan liflerin fonksiyonları değerlendirilir. Yani ejeksiyon fraksiyonu(EF) ve fraksiyonal kısalma(FK) hesaplanır. Kalp liflerinin uzunlamasına olan hareketi ise genellikle değerlendirilmez. Oysa ki kalbin sistolik fonksiyonlarındaki bozulma kalbin uzunlamasına olan liflerinden başlar. Bu özellikle koroner arter hastalığı(KAH) ,hipertansiyon,mitral kapak hastalığında, dilate kardiyomiyopati(KMP) de belirgindir. Kalbin uzunlamasına olan sistolik fonksiyonu genelde yeni bir metod olan strain ve strian rate ile incelenmektedir.(1) Bu metod ile yapılan sınırlı sayıda çalışmada değişik kapak hastalıklarında kalbin yatay sistolik fonksiyonları korunmuş olsa da dikey sistolik fonksiyonlarının bozulmuş olduğu ortaya konmuştur.(2) Bu bozulmanın semptomlar ile ilişkili olduğu da gösterilmiştir.(2) Semptomların kapak hastalarında ameliyat endikasyonu olması ve semptomların subjektif olması zaman zaman zorluğa sebep olmaktadır. EF 'nin kalbin sistolik fonksiyonlarını tanımlamak için yeterli olmadığı, kapak hastalarında da kalbin sistolik fonksiyonlarının önemi bilinmektedir. Hemodinamik olarak ciddi fakat asemptomatik aort stenozunda konservatif yaklaşım halen önerilmektedir, ancak semptomların başlangıcından sonraki birkaç haftada %10 civarında ani ölüm ve mortalite oranları görülmektedir(3,4,5). Genç vakalarda cerrahi mortalite %2 civarındadır(6). Semptomların başlamasını öngören kabul edilebilir bir yöntem şüphesiz hayat kurtarıcı olacak, profilaktik araştırma ve de cerrahiye olanak sağlayacaktır. Halihazırda mevcut semptomları öngören metodlar aort stenozunun hemodinamik değerlendirmesine dayanmaktadır(7) ve şaşırtıcı bir biçimde sol ventrikül fonksiyonunun etkileri üzerinde sınırlı bir bilgi mevcuttur. Sol ventrikül fonksiyonları aort stenozunun progresyonu ile kötüleşir (8, 9) ve semptomların olması, yatay sistolik fonksiyonlarda hafif azalma ile ilişkilidir. (10)
Özet (Çeviri)
When evaluating the systolic functions of the heart, echocardiographic evaluation of the generally horizontal fibers is evaluated. That is, the ejection fraction (EF) and fractional shortening (FK) are calculated. The longitudinal movement of the heart fibers is generally not evaluated. However, the deterioration of the systolic functions of the heart starts from the longitudinal fibers of the heart. This is particularly evident in coronary artery disease (CAD), hypertension, mitral valve disease, dilated cardiomyopathy (CMP). The longitudinal systolic function of the heart is generally examined with a new method, strain and strian rate (1). In a limited number of studies performed with this method, although the horizontal systolic functions of the heart were preserved in various valve diseases, it was shown that the vertical systolic functions were impaired (2). This impairment has also been shown to be associated with symptoms (2). Because of symptoms that indicates surgery in patiens with valve disease could be sometimes subjective cause difficulties . It is known that EF is not sufficient to define the systolic functions of the heart and the importance of the systolic functions of the heart in patients with valve disease. Conservative management of hemodynamically serious but asymptomatic aortic stenosis is still recommended, but sudden death and mortality rates about 10% are seen in the few weeks after the onset of symptoms (3,4,5). Surgical mortality in young patients is approximately 2% (6). An acceptable method for the onset of symptoms will undoubtedly be life-saving and will allow for prophylactic research and surgery. The methods that currently predict the present symptoms are based on a hemodynamic assessment of aortic stenosis (7) and surprisingly limited information is available on the effects of left ventricular function. Left ventricular function worsens with progression of aortic stenosis (8, 9) and the presence of symptoms is associated with a slight decrease in horizontal systolic function. (10) Despite preserved ejection fraction, patients with moderate and severe aortic stenosis may present with dyspnea, angina, syncope and dizziness during exercise (10). These findings are important because the average survival in symptomatic patients with aortic stenosis decreases dramatically and mortality rates increase (11). In the light of this information, the aim of our study was to investigate the vertical systolic functions of the heart in patients with AS and preserved horizontal systolic functions (EF) with strain and strain rate, which is a new echocardiographic method.