İsmail Hakkı Bursevî'nin bestelenmiş eserleri
Composed poems by İsmail Hakkı Bursevî
  1. Tez No: 551738
  2. Yazar: SERDAR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Türk Din Mûsikîsi'nin en büyük güfte kaynağını Dîvan'lar oluşturmuştur. 17. yy. ın ikinci yarısı ve 18. yy. ın ilk çeyreğinde yaşamış olan İsmail Hakkı Bursevî'nin Dîvân'ındaki ve kaleme almış olduğu diğer eserlerindeki şiirler, bestekârlarımız için önemli birer kaynak olmuştur. Bu çalışmamızın amacı, İsmail Hakkı Bursevî ile ilgili yapılan çalışmalardan yararlanılarak hayatı ve eserleri hakkında bilgi vermek, kaynaklardan ulaşabildiğimiz şiirlerine yapılan besteleri bir araya getirip yeniden notaya alarak Türk mûsikîsinin hizmetine sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The most important source of Turkish Religious Music is the Divan. 17th century. second half and 18th century. The poems of İsmail Hakkı Bursevî who lived in the first quarter and in the other works of his poetry were important sources for our composers. The aim of this study is to give information about İsmail Hakkı Bursevî's life and works by making use of the studies; to bring the compositions made to the poems we can reach from the sources and to present them to the service of Turkish music.