Türkiye'de gümrük kaçakçılığı suçlarından uyuşturucu madde kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede uluslararası iş birliği çabaları
Drug trafficking from smuggling a crime in Turkey and international cooperation efforts to combat drug trafficking
  1. Tez No: 551744
  2. Yazar: TANJU ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya üzerinde üretimi ve kaçakçılığı günden güne artan uyuşturucu madde kaçakçılığı uluslararası düzeyde ele alınması gereken bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Terör örgütlerinin finans kaynağını oluşturması ve dünya üzerindeki genç nüfusu etkisi altına alması sebebiyle de tüm ulusların ayrıca önlem almasını gerektirmektedir. Dünyanın doğusunda yetiştirilen uyuşturucu ham maddesi batıya ulaştırılmaya çalışılırken bunun karşılığında batıdan da sentetik uyuşturucuların ham maddeleri olan kimyasallar da doğuya aktarılmaktadır. Bu döngü gerçekleşirken tüm ülkelerin gümrüklerine bu noktada önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmada uyuşturucu madde kaçakçılığı gümrük kaçakçılığı yönüyle ele alınmıştır. Türkiye'nin coğrafi konumu itibariyle bu kaçakçılıktan nasıl etkilendiği de incelenmiştir. Türkiye'nin kara, hava, deniz gümrüklerinde gümrük muhafaza teşkilatının operasyonları sonucu ele geçirilen uyuşturucu madde çeşitleri ayrı ayrı sınıflandırılmış ve operasyonlar sonucu yakalanan maddelerin sayısal değerlerine ilişkin istatistiklere yer verilmiştir. Küresel bir sorun ve tehdit haline gelen uyuşturucu madde kaçakçılığı, tüm toplumların ortak sorunu olduğundan, çözüm yolunun da tüm toplumlar tarafından bulunmaya çalışılması gerekmektedir. Bu anlamda Türkiye'nin uyuşturucuyla uluslararası mücadele kapsamında yaptığı işbirliği anlaşmaları değerlendirilmiştir. Çalışmamızda son olarak uluslararası işbirliğiyle gerçekleştirilen son dönem uyuşturucu madde yakalama operasyonlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing drug trafficking and smuggling on the world is a problem that needs to be addressed at the international level. It also requires all nations to take me a sures because terror organizations form thesource of finance and in fluence the young population in the world. While the raw material in the world is raised to the west, the raw materials of synthetic drugs from the west are transferred to the east. While this cycle is taking place, the customs of all countries have important duties at this point. In this study, drug smuggling is handled in terms of customs smuggling. As Turkey's geographical position has also studied how this is affected by smuggling. Turkey's land, air and sea customs enforcement organizations of there sults of operations of narcotics seized in customs varieties classified separately and statistics related to the numerical values of the substances captured as a result of the operations are included. Since the smuggling of drugs, which is a global problem and a threat, is a common problem of all societies, the solutionshould be tried to be found by all societies. This makes sense as part of international cooperation agreements to combat drug trafficking in Turkey is evaluated. Finally, in ourstudy, recent drug capture operations carried out with international cooperation were included.