Eugéne Ysaye No 3 Solo Keman Sonatı'nın keman tekniği bakımından incelenmesi
Analysis of Eugéne Ysaye's Sonata for Solo Violin No 3 in terms of violin techniques
- Tez No: 551764
- Danışmanlar: PROF. ELİF HACER AKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde, Eugene Ysaye'nin 3 Numaralı Solo Keman Sonatı'nı icra edecek olan kişiye, besteciyi tanıtmak, dolayısıyla daha iyi bir icra sunabilmesine yardımcı olabilmek için Eugene Ysaye'nin hayatı ve bestelemiş olduğu diğer solo keman sonatları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın devamında ise eseri icra edecek olan kişiye karşılaşabileceği sağ el ve sol el teknikleri ile ilgili zorlukları hangi egzersizleri kullanarak aşabileceği konusunda yardımcı olmayı hedefleyen öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, a brief information about Eugène Ysaÿe's life and his other solo violin sonatas are provided, in order to let the violinist understand the composer and thus to help him perform better. In the continuation of the study, there are suggestions about the exercises to be practiced, in order to overcome the difficulties related to right hand and left hand techniques during performing of the piece.