Tarihi kentlerin korunması: Kırşehir örneği
Protection of historicial cities: Kirşehir sample
- Tez No: 551826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı, tarihi ve kültürel değerlerin bulundukları kentlerde koruma çalışmaları yürüten birimler tarafından ne kadar korunabildiğine odaklanılmaktır. Çalışmada, tarihi koruma çerçevesindeki önem ve işlevsel sonuçlar, Kırşehir ili örneği üzerinden ele alınıp ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir Tarihi değerleri koruma çalışmalarını araştırmayı ve incelemeyi amaçlayan bu çalışmada farklı kültürel ve tarihi zenginliğe sahip Kırşehir ilinin örneklem olarak alınması, çalışmanın değerini ve önemini ortaya koymaktadır. Araştırmada veri toplama ve literatür incelemesi yöntemi izlenmiştir. Buna ek olarak; internet ortamından, Kırşehir ili yerel yönetim birimlerinden alınan raporlar ve yerinde çekilen eserlerin fotoğraflarından yararlanılmıştır. Çalışmada tarihi ve kültürel mirasa sahip kentlerin kent kimliklerinin ve mimari değerlerin yok olmaması için yürüttükleri koruma çalışmaları anlatılmıştır. Kırşehir ilinin tarihi ve kültürel dokusunu koruma ve yaşatma konusunda yerel yönetimler tarafından yürütülen çalışmalar ve bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan eski ve yeni mekân çakışması sorunları irdelenmiştir. Koruma çalışmalarının amacına uygun olup olmadığı ve tarihi dokunun sürdürülebilir hale getirilip getirilemediği konusunda hem niteliksel hem niceliksel ele alınan bu sorunsal, çalışmanın temel problemini oluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'deki koruma projeleri detaylı olarak ele alınmıştır. Bu projelerin genel olarak incelenmesinde genellikle rölöve projelerinin hazırlanması, restitüsyon çalışmalarının uygulanması ve restorasyon projelerine göre yeniden işlevlendirilmesi konularında çalışmalar yapıldığı ve bu çalışmaların Türkiye Belediyelerince koruma çalışmalarının benimsendiği ve bu çalışmaların sürdürülebilmesi için yerel yönetim birimleri tarafından destekler vererek özendirme çalışmaları yapmaktadırlar. Bütün bu projelerinde yapıldığı yerin halkın yerel kalkınmasına katkısı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to focus on the preservation of historical and cultural values by the conservation units in the cities where they are located. In this study, the importance and functional results in the historical preservation framework were examined and examined in detail through the example of Kırşehir. The aim of this study, which aims to investigate and study the preservation of historical values, is to take a sample of Kırşehir with different cultural and historical richness. Data collection and literature review were followed. In addition; internet environment, Kirsehir province local government units and the reports taken at the place of the works taken in the photos were taken. In this study, the conservation studies of the cities with historical and cultural heritage to prevent the disappearance of urban identities and architectural values were explained. The studies carried out by the local administrations on the preservation and preservation of the historical and cultural texture of the Kırşehir province and the old and new spatial conflict problems that emerged as a result of these studies were examined. This problematic, which is considered both qualitatively and quantitatively in terms of whether the conservation works are appropriate for the purpose and whether the historical texture can be made sustainable, constitutes the main problem of the study. In the study, protection projects in Turkey were discussed in detail. This project of the investigation in general is usually the preparation of the survey project, restitution implementation of the study and restoration of refunctioned the subject according to the project work is done and the work of the adoption of Turkey Municipalities protection work, and they do this to encourage work by giving support by local government units to sustain the work. In all these projects, it is seen that the place where it is made contributes to the local development of the people.