İnternet dizilerinde modern bireyin yeni görünümleri: Fi dizisi
New appearances of modern individual on internet series: Tv series of Fi
  1. Tez No: 551825
  2. Yazar: YASEMİN ÖZKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada bireyin tarih içinde geçirdiği yolculuk geniş bir literatür bilgisiyle arz edilerek, modern birey temsilinin yeni medya platformlarındaki görünümüne odaklanılmıştır. Modernlikle koşut olarak gelişen birey kavramını anlamak için Batı'da ve Türkiye'de gerçekleşen modernleşme süreci özellikle toplumsal ve kültürel yapıdaki değişikliklerle birlikte değerlendirilmiştir. Türkiye'de modernlik deneyimi kendi içinden türemediği için içselleştirilmede zorluk yaşanarak birtakım bünyevi açmazlarla tezahür etmiştir. Bu bağlamda modernliğin Türk toplumu üzerindeki etkileri birey kavramı çerçevesinde eleştirel bir perspektifle ele alınmıştır. Çalışmada birey ve bireycilik olgusunun günümüzde nasıl bir görünüm kazandığı, kültürel anlamların dolaşımı açısından önemli bir mecra durumuna gelen internet ve internet üzerinden yayınlanan bir dizi aracılığıyla araştırılmıştır. Bu anlamda çalışmanın kuramsal kısmında anlatılan modernleşme tartışmalarına bağlı olarak Fi'de birey temsilleri aile travmaları, bireycilik olgusu, kişilerarası ilişkiler, narsisizm, nevrotik kişilik, modern kent görünümleri gibi kategoriler üzerinden niteliksel analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the journey of the individual in history is presented with a wide literature and the representation of modern individual in new media platforms has been investigated. To understand the concept of individual which evolved in parallel with modernity, the modernization process took place in the West and Turkey are evaluated especially with changes in social and cultural structures. Since the experience of modernity has not been derived from it's own ranks in Turkey, it is experienced with difficulties in internalization and lived through number of constraints. In this context, the effects of modernity on Turkish society have been handled with a critical perspective within the framework of the individual concept. The appearance of individual and individualism phenomenon has been investigated through a series of internet and a drama series broadcasted on the internet. In this sense, depending on the debates discussed in the theoretical part of the study, individual representations of individuals in Fi were subjected to qualitative analysis over categories such as family trauma, individualism phenomenon, interpersonal relations, narcissism, neurotic personality, and modern city views.